more_horiz

Wsparcie Ukrainy po wojnie. Szynkowski vel Sęk: Polska jest w gronie tych najbardziej ambitnych krajów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 11:49
- Jeżeli dzisiaj nie powstrzymamy Federacji Rosyjskiej i nie podejmiemy wystarczająco aktywnych działań, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji, to Rosja sama się nie zatrzyma. To my musimy ją zatrzymać i Polska do tego nieustannie nawołuje - podkreślił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS). Gośćmi audycji "Sztuka słuchania" byli także prof. Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) i Mariusz Kałużny (Solidarna Polska).
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/MS

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się w czwartek 5 maja Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy mająca na celu zebranie funduszy dla ogarniętego wojną kraju. Inicjatorami konferencji byli premierzy Polski i Szwecji, Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Uznajemy ją za sukces. To kolejny dowód na to, że Polska jest w gronie tych najbardziej ambitnych krajów, jeśli chodzi o stawianie postulatów i ich późniejszą realizację przed inne kraje, naszych partnerów z Unii Europejskiej - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Zaznaczył, że dla zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę konieczne jest solidarne działanie w ramach UE i NATO. - Jeżeli dzisiaj nie powstrzymamy Federacji Rosyjskiej i nie podejmiemy wystarczająco aktywnych, działań przeciwstawiając się rosyjskiej agresji, to Rosja sama się nie zatrzyma - podkreślił wiceszef MSZ. - To my musimy ją zatrzymać i Polska do tego nieustannie nawołuje - dodał.

Prof. Paweł Kowal zaapelował, by do konferencji włączył polski biznes i rodzimych przedsiębiorców, polskie firmy rodzinne i ich pracowników, a także samorządy. Podkreślił, że obecnie najważniejsze jest to, by Ukraińcy "dostali jasny sygnał, że na pewno wejdą do Unii Europejskiej". - To bardzo ważne z punktu widzenia mobilizowania do walki - podkreślił parlamentarzysta. - Premier Ukrainy Szmyhal powiedział ostatnio, że ważne są trzy rzeczy: wejście do Unii, sankcje i dostawy broni. To, co możemy na pewno zrobić, to przyspieszyć ich wejście do Unii - podkreślił prof. Kowal.

Czytaj także:

Polska liderem w Europie

- Rzeczywiście jest tak, że o ile Stany Zjednoczone w NATO i polityce zagranicznej na świecie są "numerem jeden", tak w Europie i Unii Europejskiej "numerem jeden" w obecnym kryzysie jest Polska. Z tego powinniśmy być dumni - podkreślił Mariusz Kałużny. Wskazał, że budujemy nowy sojusz wolnego świata. - Wspólnie z Amerykanami i NATO budujemy antyputinowski sojusz, który ma szansę wywrócić role geopolityczne w Europie - podkreślił polityk.

Prof. Władysław Teofil Bartoszewski był pytany m.in. o zapowiadane wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa. Odparł, że trudno to przewidzieć, bo przywódca FR jest "nie całkiem obliczalny" i może ogłosić sukces inwazji na Ukrainę, nawet jeżeli nie będzie to zgodne z prawdą. - Ale 80 proc. populacji Federacji Rosyjskiej wierzy, w to, co słyszy - zauważył polityk PSL. - Równie dobrze może powiedzieć, że teraz rozpoczyna się prawdziwa wojna i ogłosić pobór powszechny, co nie skończy się dobrze, dlatego, że nie ma tam wielkiego entuzjazmu wśród młodych mężczyzn, by iść na wojnę na Ukrainie i tam ginąć - powiedział. Podsumował, że przemówienie Putina nie będzie przełomowe, ale pewne jest to, że prezydent musi ogłosić sukces. - Nie należy zapominać, że Rosja ma dużo więcej ludności i broni niż Ukraina - dodał prof. Bartoszewski.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

W audycji mowa była również o bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym Polski, a także wysokiej inflacji i podjętych w tej sprawie działaniach.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
51:11 PR24_mp3_20220507100713_Sztuka_słuchania.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), prof. Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) i Mariusz Kałużny (Solidarna Polska) o pomocy płynącej za pośrednictwem Polski dla Ukrainy (Sztuka słuchania/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), prof. Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina emisji: 10.07

st


***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Zobacz także

Zobacz także