more_horiz

Wojna na Ukrainie. Szynkowski vel Sęk: jest za wcześnie, by mówić o przegranej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:33
- Absolutnie nie możemy mówić w tej chwili o tym, że Rosja kapituluje lub o tym, że jej przegrana jest blisko. Rzeczywiście Ukraińcy odnoszą sukcesy, ich armia dzielnie powstrzymuje najeźdźcę. Natomiast Rosja cały czas jest w stanie prowadzić działania zbrojne, wymierzone również w ludność cywilną - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Gośćmi audycji byli także: Paweł Kowal (KO), wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak i Marcin Kulasek z Nowej Lewicy. 
Atak Rosjan w obwodzie charkowskim
Atak Rosjan w obwodzie charkowskim Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Agresor skoncentrował swoje siły na wschodzie kraju. Zdaniem wielu komentatorów Ukraińcy mają duże szanse na wygranie tej wojny

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że "absolutnie nie możemy mówić w tej chwili o tym, że Rosja kapituluje lub o tym, że jej przegrana jest blisko".

- Rzeczywiście Ukraińcy odnoszą sukcesy, ukraińska armia dzielnie powstrzymuje rosyjskiego najeźdźcę. Natomiast Rosja cały czas jest w stanie prowadzić działania zbrojne, także działania wymierzone w ludność cywilną. Wiemy, że dzielnie broni się ostatni punkt oporu w Mariupolu, ale można powiedzieć, że Rosjanie zrównali to miasto z ziemią i prowadzą ofensywę w innych miejscach - zaznaczył wiceszef MSZ.

W jego opinii Rosjanie "mogą to wszystko robić między innymi dlatego, że cały czas płyną do Rosji bardzo istotne środki finansowe za gaz i za ropę - między innymi z państw europejskich". - Dlatego, żeby Rosja się wykrwawiła, konieczne są mocniejsze sankcje - stwierdził.

"Putinizm - rodzaj współczesnego nazizmu"

Paweł Kowal z kolei mówił o ideologii panującej obecnie w Rosji. - Dla mnie jasne jest, że mamy do czynienia z czymś takim jak putinizm, że jest to rodzaj współczesnego nazizmu, że opiera się to na nienawiści do całych narodów i projektach ich wyniszczenia. To wprost nawiązuje do stalinizmu. Dziś kluczowe jest pokonanie Rosji i pamiętanie o tym, że pomoc dla Ukrainy musi się zmieścić w pewnym czasie. Ukraina musi dostać zastrzyk broni - taki, żeby dała sobie radę teraz, kiedy jest zmobilizowana - powiedział polityk.

Zdaniem Marcina Kulaska "Władimir Putin chce zmusić Zachód do uznania rosyjskich zdobyczy terytorialnych w Ukrainie i liczy, że przedłużający się konflikt skłoni Kijów i Zachód do pewnych ustępstw". - Chce zmęczyć Zachód i skłonić go do realizacji rosyjskich żądań. Będzie kontynuował działania zbrojne i destabilizacyjne w Ukrainie - podkreślił poseł.

Czytaj także:

Jan Kanthak skomentował natomiast stanowisko Francji. - Wczoraj widziałem informację, że prezydent Zełenski wspomniał, iż prezydent Macron zaproponował Putinowi i Zełenskiemu rozważenie możliwości przekazania jakichś części terytorium Ukrainy na rzecz Rosji, żeby prezydent Rosji mógł wyjść z twarzą z tej wojny - powiedział wiceminister.

- Jest to kuriozalne nieporozumienie ze strony prezydenta Macrona. To może naprawdę budzić poważne wątpliwości, co do jego intencji i jego rozumienia geopolityki. Tym bardziej, że takie rozwiązania są proponowane, kiedy Ukraina w pewnym sensie przejęła inicjatywę - zaznaczył Jan Kanthak. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
50:45 _PR24_AAC 2022_05_14-10-07-18.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk, Jan Kanthak, Paweł Kowal i Marcin Kulasek o wojnie na Ukrainie (Sztuka słuchania) 

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceminister spraw zagranicznych), Jan Kanthak (wiceminister aktywów państwowych), Paweł Kowal (KO), Marcin Kulasek (Nowa Lewica) 
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 10.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem