more_horiz

"Azowstal będzie nową legendą Ukrainy". Politycy o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 11:45
- Ci ludzie podjęli walkę za wszelką cenę, walkę niespotykaną w Europie od dekad - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. Gośćmi byli również Tomasz Rzymkowski (PiS), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) i Marcin Romanowski (Solidarna Polska).
Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców Azowstalu
Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców AzowstaluFoto: PAP/EPA

Agencja Reutera podała, że ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów. Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. Natomiast minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiadomił prezydenta Władimira Putina, że zarówno Mariupol, jak i zakłady metalurgiczne Azowstal "zostały w pełni wyzwolone".

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Paweł Kowal wyraził nadzieję, że obrońcy Azowstalu uzyskają możliwość leczenia i będą mogli przejść na stronę ukraińską. - Azowstal będzie nową legendą Ukrainy, musimy się do tego przyzwyczaić. To będzie nowy czas myślenia o historii Ukrainy, to już nie będzie Petlura i Bandera. Ludzie z Azowstalu podjęli walkę za wszelką cenę, niespotykaną w Europie od dekad. Na naszych oczach dzieje się historia - powiedział Paweł Kowal. 

Tymczasem włoski dziennik "La Stampa", powołując się na swoje źródła, podał, że prezydent Rosji Władimir Putin przeszedł operację w nocy z poniedziałku na wtorek. Powodem operacji ma być rak, na który choruje rosyjski przywódca. - Pewne jest to, że Putin jest odcięty od wielu współpracowników i kontaktuje się zaledwie z kilkoma osobami. On i jego ekipa ponosi odpowiedzialność za zbrodnie wojenne, napaść na Ukrainę. Nie można się zgadzać na żadne z nim rozmowy. Niech zajmie się nim jego otoczenie, niech oni go usuną. Za 2-3 lata Rosja się rozpadnie, ludzie nie wytrzymają tego, co zgotowała im putinowska oligarchia, przestaną ulegać propagandzie Putina - tłumaczył poseł Koalicji Obywatelskiej.  

Czytaj także:

Marcin Romanowski zauważył, że atmosfera w otoczeniu Putina jest podobna do tej, jaka panowała w bunkrze Hitlera pod koniec II wojny światowej. - Rozpad Federacji Rosyjskiej to bardzo prawdopodobny scenariusz. Nie jestem jednak optymistą co do następców Putina, który w swoim czasie był przedstawiany na salonach europejskich jako prawdziwy demokrata. Rosja w długiej historii zwykle miała charakter rozbójniczy. Tam prawa człowieka i wolność są czymś zupełnie obcym - mówił wiceminister sprawiedliwości.

Hanna Gill-Piątek podkreśliła, że w obiegu znajduje się wiele dezinformacji na temat stanu zdrowia Putina. - Powinniśmy podchodzić do tego z dużą rezerwą. Mamy nadzieję, że zostanie on zastąpiony i wojna się skończy - stwierdziła. 

Natomiast zdaniem Tomasza Rzymkowskiego, gdyby kanclerz Angela Merkel nie zablokowała w 2008 roku procesu integracji Ukrainy i Gruzji z NATO, to dziś bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. - Dziś Ukraińcy mają komfort w niekomfortowej sytuacji, że mogą liczyć na gigantyczne wsparcie Zachodu. Ukraina nie jest tak osamotniona, jak Polska w 1939 roku - podsumował.  


Posłuchaj
50:13 PR24 2022_05_21-10-07-10.mp3 Tomasz Rzymkowski, Hanna Gill-Piątek, Marcin Romanowski i Paweł Kowal o wojnie na Ukrainie (Sztuka słuchania)

 

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36 Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji, PiS), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050), Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska), Paweł Kowal (KO)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 10.06

Zobacz także

Zobacz także