more_horiz

Kolejna rosyjska ofensywa we wschodniej Ukrainie. Szramka: Zachód reaguje zbyt łagodnie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 11:45
- Martwi mnie reakcja zachodniego świata. Ze strony Polski i państw bałtyckich jest ona zdecydowana, ale w przypadku niektórych państw jest nieadekwatna i zbyt łagodna. Są jakieś podchody, delikatne rozmowy z Putinem, a trzeba szybkich i stanowczych działań - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Szramka (Polskie Sprawy). Gośćmi audycji byli również Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji, PiS), Mariusz Kałużny (SP) oraz Maciej Gdula (Lewica). 
Paweł Szramka
Paweł SzramkaFoto: PR24

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim z zamiarem okrążenia sił ukraińskich. Jak oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, okupant prawdopodobnie nie będzie zdolny do szybkich postępów w samym mieście. Z kolei według brytyjskiego ministerstwa obrony Łymań będzie dla Rosjan ważnym przyczółkiem w kolejnej fazie ofensywy w Donbasie.

Sytuację wojenną na Ukrainie skomentował Tomasz Rzymkowski, w którego ocenie "dopóki świat zachodni jest solidarny z Ukrainą, dopóty jest nadzieja na zwycięskie zakończenie wojny przez świat Zachodu, bo nie jest to wojna wyłącznie Ukrainy". - Patrząc na to, co robią Rosjanie, to jest to zderzenie cywilizacji, ponieważ świat Zachodu nie toleruje zbrodni wojennych, przestrzega prawa międzynarodowego, natomiast Rosjanie czynią wszystko na opak - dodał polityk PiS.     

Według Pawła Szramki można zaobserwować, że "historia poniekąd zatacza koło". - Bestialstwo Rosji na Ukrainie niczym nie różni się od tego, co czynili Rosjanie w poprzednich wojnach światowych, kiedy wywozili ludzi na Sybir, mordowali i gwałcili, kiedy zostawali po sobie absolutne spustoszenie.

Polityk Lewicy - Maciej Gdula - zapytany o to, jak dalej potoczy się konflikt rosyjsko-ukraiński, odpowiedział, że "Ukraińcy są bardzo zdeterminowani, mają wysokie morale. I to odróżnia ich od Rosjan". - To Ukraińcy zadecydują, kiedy zacząć rozmowy pokojowe, na jakich zasadach, na co się zgodzić. Tutaj nie może powstać wrażenie, że kraje europejskie za Ukrainę negocjują z Rosją - stwierdził.

Z kolei poseł Solidarnej Polski, Mariusz Kałużny, wskazał, że rosnące znaczenie naszego kraju na arenie międzynarodowej to skutek reakcji na wojnę za wschodnią granicą.  

- Sytuacja na Ukrainie zmieniła postrzeganie Polski nie tylko w Europie, ale również w świecie. Poprzez naszą postawę wobec wojny staliśmy się liderem regionu - podkreślił. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
51:02 PR24_mp3 2022_05_28-10-07-35.mp3 Politycy o działaniach wojennych na Ukrainie ("Sztuka słuchania") 

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji, PiS), Mariusz Kałużny (SP), Maciej Gdula (Lewica), Paweł Szramka (Polskie Sprawy)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 10.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem