more_horiz

Mija 100 dni wojny na Ukrainie. Bernacki: Putin przeliczył się, po 2014 roku ten kraj jest silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 12:30
- Rosja nie wzięła pod uwagę tego, że dotkliwa klęska, której doznała Ukraina w 2014 roku, w następstwie aneksji Krymu, niesamowicie wpłynęła na budowanie silnej tożsamości i łączności z instytucją państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Bernacki (PiS). Gośćmi "Sztuki słuchania" byli również Norbert Kaczmarczyk (SP), Marek Sawicki (PSL) i Marcin Kulasek (Lewica). 
Włodzimierz Bernacki
Włodzimierz BernackiFoto: PR24/AK

Trwa 101. dzień wojny na Ukrainie. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ramach przygotowań do wznowienia ofensywy rosyjska armia na kierunku słowiańskim skoncentrowała siły liczące 20 batalionowych grup taktycznych.

O obecnym przebiegu wojny na Ukrainie i wprowadzaniu kolejnych sankcji wobec Rosji rozmawiali politycy PiS, Solidarnej Polski, Lewicy i PSL. 

W ocenie Marka Sawickiego śmiałe poczynania Władimira Putina na Ukrainie to efekt miękkiej polityki świata Zachodu wobec Rosji. - Polityka Donalda Trumpa i początkowa Joe Bidena ośmieliły Putina, że Ukraina pozostawiona sama sobie i przekupiona przez Putina spora część Europy pozwolą mu na to, by Ukrainę całkowicie włączyć w rosyjską strefę wpływów.

Z kolei Włodzimierz Bernacki zaznaczył, że fakt, iż Ukraina tak długo się broni, to efekt międzynarodowej pomocy. - Ważnym czynnikiem jest to, że Ukraina znalazła wokół siebie grupy państw, które bezpośrednio ją wspierają, nie tylko w wymiarze humanitarnym, ale również militarnym i ekonomicznym, w walce z agresorem.     

Marcin Kulasek, zapytany o ostateczny wynik wojny za naszą wschodnią granicą, odpowiedział: "ewentualne zajęcie Siewierodoniecka będzie taktycznym zwycięstwem Rosjan i pozwoli Putinowi ogłosić zajęcie całego obwodu ługańskiego".

Jednak, jak stwierdził polityk Lewicy, dostarczanie Ukrainie kolejnych elementów bojowych i cały amerykański pakiet pomocowy sprawia, że Ukraińcy mogą myśleć o przeważeniu losów wojny na swoją korzyść.

- Wojna na Ukrainie toczy się na trzech poziomach: militarnym, energetycznym i żywnościowym. Niestety poprzez tę wielką współpracę Niemiec z Rosją nie radzimy sobie jako UE na poziomie energetycznym - tak Norbert Kaczmarczyk skomentował m.in. problemy z nałożeniem embarga na rosyjską ropę. 

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
49:54 PR24 2022_06_04-10-07-18.mp3 Politycy o aktualnym przebiegu działań wojennych na Ukrainie ("Sztuka słuchania")

 

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Włodzimierz Bernacki (PiS), Norbert Kaczmarczyk (SP), Marek Sawicki (PSL), Marcin Kulasek (Lewica)

Data emisji: 04.06.2022

Godzina emisji: 10.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także