more_horiz

"Presja ma sens, nie byliśmy w tym osamotnieni". Skurkiewicz o działaniach Polski ws. zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 12:30
- Porozumienie zostało podpisane, jest pierwszy sukces ministra Roberta Telusa, który wprost z tego środowiska się wywodzi, to bardzo dobry fachowiec w tej dziedzinie i cieszę się, że spór został zażegany - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość). W dyskusji wzięli udział również: Krzysztof Paszyk (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica).
Trzecia runda negocjacji Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie nadmiernego importu z Ukrainy zakończyła się bez porozumienia
Trzecia runda negocjacji Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie nadmiernego importu z Ukrainy zakończyła się bez porozumieniaFoto: Fotokostic / Shutterstock

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej potwierdził porozumienie z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego importu z Ukrainy.

Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że pomoc była przez rolników oczekiwana. - Nawet pomijając kwestie ukraińskiego zboża, rolnicy oczekują określonego wsparcia czy dopłat (…). Ustawy rolne, które były podejmowane na Radzie Ministrów to także bardzo ważna rzecz, dodatkowy oddech dla rolnictwa - stwierdził.

- Jeśli chodzi o przepisy, które mają być notyfikowane przez UE, mam nadzieję, że Komisja Europejska pochyli się nad tymi rozwiązaniami (…). Została stworzona koalicja pięciu krajów, które zostały tak mocno dotknięte przez ten kryzys. Cieszy fakt, że presja ma sens i nie byliśmy w tym osamotnieni - mówił gość audycji.

Krzysztof Paszyk zauważył, że problem narastał od dawna. - Przypominam słowa prezesa Kaczyńskiego z połowy ubiegłego roku, o tym, że nic Polsce ani rolnikom nie grozi w związku z ukraińskim zbożem. Tak lekceważono problem, mógł on być rozwiązany po znacznie niższych kosztach, dziś to będzie kosztowało polskich podatników 10 mld złotych, te środki można był przeznaczyć na inne potrzeby rolników - ocenił. 

Marcin Kulasek zgadzał się z politykiem PSL. - Wojna trwa na Ukrainie, u nas na szczęście jej nie ma, pewne rzeczy można było przewidzieć. Politycy Prawa i Sprawiedliwości kierujący Ministerstwem Rolnictwa zlekceważyli sprawę ukraińskiego zboża, teraz, od kilku tygodni próbują naprawić to, co zostało zepsute. Przez kilka miesięcy, od lipca przymykali oczy na ukraińskie zboże (…).  Pytanie, czy na tym zbożu ktoś miał zarobić, i ile zarobił - mówił polityk lewicy.

Jacek Ozdoba komentował kwestie związane z rządową pomocą dla rolników w kontekście środków unijnych. - W ramach polityki traktatowej jest możliwość zawieszeni przepisów unijnych, sytuacji, gdy kraj będący członkiem UE, jest bardzo blisko powiązany z krajem bezpośrednio prowadzącym działania wojenne (…) Jest wątpliwość, czy nasze działania podjęte pół roku temu nie skutkowałyby znaczącymi konsekwencjami ze strony Unii Europejskiej - zauważył.

Posłuchaj
49:42 PR24 2023_04_29-10-09-39.mp3 Politycy o porozumieniu ws. nadmiernego importu (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Czytaj także:

Rolnicy zakończyli protest na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Minister rolnictwa i rozwoju wsi doszedł do porozumienia z komitetem protestacyjnym. Jego uczestnicy domagali się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy i wprowadzenia "tarczy antykryzysowej" dla rolnictwa. Ostatnie negocjacje trwały dwa dni.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Wojciech Skurkiewicz, Krzysztof Paszyk, Jacek Ozdoba, Marcin Kulasek

Data emisji: 29.04.2023

Godzina emisji: 10.10

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także