more_horiz

Marcin Rola z telewizji wRealu24: ACTA 2 to skrajna cenzura

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 12:08
Gościem audycji „Sztuka Słuchania Extra” był Marcin Rola, twórca internetowej telewizji wRealu24. Serwis zdobył popularność dzięki zdecydowanym opiniom m.in. na tematy polityczne. Jednak aktywność portalu może zostać wkrótce ocenzurowana za sprawą działań i zapisów organów Unii Europejskiej.
Audio
  • 26.09.18 Marcin Rola: „Zapisy ACTA 2 są wywróceniem wolności słowa. Należy z tym walczyć (…)”.
Regulacje, określone mianem ACTA 2, to zdaniem Marcina Roli skrajna cenzura i wywrócenie wolności słowa w internecie.
Regulacje, określone mianem ACTA 2, to zdaniem Marcina Roli skrajna cenzura i wywrócenie wolności słowa w internecie.Foto: Shutterstock/Zephyr_p

Problemem dla działalności takich inicjatyw jak telewizja wRealu24 mogą okazać się nowe przepisy regulujące aktywność w sieci nazwane przez internautów ACTA 2. Marcin Rola podkreślił, że stworzony przez niego projekt jest inicjatywą oddolną. Rozpęd nadają jej ci, którzy są odbiorcami treści tworzonych przez portal. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 to jedna z kwestii przeszkadzająca niektórym politykom.

– Sprawa ACTA 2 dotyczy nie tylko mnie, ale tysięcy innych twórców. Można powiedzieć, że wRealu24 powstała dzięki pracy u podstaw. Jest to propolska telewizja z rodzimym kapitałem, bez żadnych wkładów zagranicznych. Zebrała się grupa osób i własnym zaangażowaniem oraz finansami stworzyła coś, co jest niezależne. Właśnie ta niezależność tak bardzo boli przedstawicieli różnych środowisk politycznych, zarówno z prawej, jak i lewej strony – wskazał dziennikarz.

Marcin Rola podkreślił, że to, co jest najgroźniejsze w przepisach, które chcą wprowadzić unijni urzędnicy, to „pełzająca cenzura”. Wskazał na dwa artykuły, nr 11 i nr 13 – Pierwszy z nich nałoży opłatę za możliwość użycia odnośnika do informacji, która nas interesuje. Drugi wprowadzi filtrowanie treści i użytkowników internetu. Dla telewizji wRealu24 wprowadzi to utrudnienie w promowaniu konkretnych materiałów będących niepoprawnymi politycznie. ACTA 2 uważam za skrajną cenzurę – wyjaśnił.

Pomimo kilkukrotnych protestów przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Warszawie, redaktor naczelny wRealu24 nie zauważa, by narastała fala sprzeciwu wobec ACTA 2. Powiedział, że mamy do czynienia wręcz ze społeczną biernością w tej kwestii.

– Patrzę na to ze smutkiem. Wszystkich namawiam do tego, by protestować. Internauci muszą zjednoczyć się i wyrazić swoje oburzenie. Namawiam także europosłów PiS, którzy w Parlamencie Europejskim zagłosowali przeciwko temu szkaradnemu cenzorskiemu prawu, do tego, by wytłumaczyć, o co tak naprawdę chodzi w ACTA 2. Wolny internet jest potrzebny. Gdyby nie on, to obecnie rządząca partia, czy Donald Trump nie wygraliby wyborów – zaznaczył Marcin Rola.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 10:06

Zobacz także

Zobacz także