more_horiz

Józef Piłsudski. Ojciec i obrońca polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:35
– Podejmował często nieszablonowe decyzje, nawet na przekór swojemu otoczeniu. Stworzył jednak spójną koncepcję rozwoju Polski – powiedział prof. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Sztuka Słuchania Ekstra” rozmowa o osobie i dokonaniach jednego z ojców i obrońców polskiej niepodległości – Józefie Piłsudskim.
Audio
  • 12.11.18 prof. Arkadiusz Adamczyk: „Piłsudski nie był człowiekiem, który nie popełniał błędów (…)”.
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef PiłsudskiFoto: PAP/Alamy

Osoba Józefa Piłsudskiego ogniskuje niemal wszystkie polskie spory i często stanowi punkt odniesienia. W kontekście historycznym imię Marszałka i pojęcie wolności należy traktować jako jedno. Jest on również wzorem dla obecnie rządzących. Zwrócił na to uwagę prof. Arkadiusz Adamczyk. – Nie ma raczej konkurencji dla jego myśli politycznej. Nawet dzisiaj, w wymiarze polityki zagranicznej, niektóre poczynania są kopiami, przystosowanymi do współczesnych realiów, pomysłów, jakie zrodziły się w głowie Piłsudskiego lub osób z jego najbliższego otoczenia – podkreślił historyk.

Niektórzy zarzucają Józefowi Piłsudskiemu uwikłanie w układy z wywiadami państw centralnych, czyli pierwszowojennego sojuszu Cesarstwa Niemieckiego, monarchii Austro-Węgierskiej, Carstwa Bułgarii oraz Imperium Osmańskiego. Czy rzeczywiście jest to karta jego życiorysu, która go obciąża?

– Zależy jak na to spojrzymy. Moim zdaniem nie jest to coś negatywnego. Zamiarem Piłsudskiego, na drodze do niepodległości Rzeczypospolitej, było kreowanie rozwiązań, które pozwolą na skłócenie zaborców. Do tego m.in. służyła gra wywiadów. Ponadto dzięki współpracy z tymi państwami uzyskiwał informacje na temat wroga, którego traktował jako największe zagrożenie Polski, czyli Rosji – wskazał prof. Arkadiusz Adamczyk.

Prof. Arkadiusz Adamczyk zaznaczył, że Józef Piłsudski, w każdym swoim działaniu, dążył do tego, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo, nad którym nie wisiałoby widmo ze Wschodu.

Audycję „Sztuka Słuchania Ekstra” prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 13.06

Zobacz także

Zobacz także