more_horiz

Radosław Fogiel o programie 100 obwodnic: pieniądze są zagwarantowane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:51
- Zobowiązanie do uruchomienia programu 100 obwodnic jest dla nas bardzo ważne. Poprawia się infrastruktura drogowa w całym kraju, ale ważna jest możliwość odetchnięcia miastom, to jest nie tylko kwestia korków czy smogu ale także bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 08.10.19 Radosław Fogiel: obwodnice mają być częścią sieci drogowej, zarówno istniejącej, jak i planowanej
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR24/RB

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, przedstawi konkretny plan co najmniej stu obwodnic wraz z programem finansowania. Jak zapowiedział premier będzie to wielomiliardowy program finansowany w części z budżetu krajowego, a w części z unijnego.

obwodnica_ciechanów1200.jpg
"Sto obwodnic". Adrian Furgalski: wyprowadzą duży ruch z miast i poprawią bezpieczeństwo

Radosław Fogiel tłumaczył, że program agreguje także rozproszone działania prowadzone do tej pory. - Jeśli chodzi o wytypowanie miejsc budowy jesteśmy na zaawansowanym etapie, znamy koszt kilometra wybudowania drogi. W momencie ostatecznej decyzji co do listy priorytetowej setki obwodnic koszt całości będzie znany, jednak są już zagwarantowane w budżecie pieniądze na ten cel - zapewnił.

"Tylko takie działanie ma sens"

- Chcemy, aby obwodnice były całością sieci drogowej, zarówno istniejącej, jak i planowanej. Tylko takie działanie ma sens. Są miejscowości rozjeżdżane przez tiry, dochodzi tam do wypadków. To będzie priorytet, w takich miejscach obwodnica to kwestia być, albo nie być dla mieszkańców – podkreślił rzecznik.

Szef rządu na konferencji w Warszawie wyjaśnił, że będzie to program wielomiliardowy. - Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, program na około 20 mld złotych - częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica - dodał. W programie znajdą się obwodnice m.in. dla Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Andrzej Adamczyk o planie na kolejną kadencję: powstanie co najmniej 100 obwodnic

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 08.10.2019

Godzina emisji: 11.35

Zobacz także

Zobacz także