more_horiz

Prezes Orlenu: w tym tygodniu rozpoczniemy produkcję środków do dezynfekcji na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 16:05
- Wszyscy zostali postawieni w stan najwyższej gotowości, laboratoria, technicy, konstruktorzy, informatycy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że lada chwila, już w tym tygodniu Orlen rozpocznie produkcję środków dezynfekujących - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Audio
  • Daniel Obajtek o działaniach Orlenu w związku z koronawirusem ("Sztuka słuchania extra" / PR24)
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenFoto: PolskieRadio24.pl

W Polsce potwierdzono już 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Jeszcze w ubiegłym tygodniu prezes Orlenu zapowiedział, że firma jest gotowa w krótkim czasie rozpocząć wielkoskalową produkcję płynów do dezynfekcji. W rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg potwierdził, że procedura przestawienia części linii produkcyjnej na potrzeby takiej produkcji dobiega końca.

korona 1200 pap.jpg
Kolejna firma pomoże w walce z koronawirusem. Orlen wesprze produkcję środków dezynfekcyjnych

"Tytaniczna praca"

Prezes Obajtek wyjaśnił, że Orlen jest ogromną firmą, która zajmuje się nie tylko produkcją paliwa, ale bardzo szeroko rozumianą petrochemią. Posiada także spółki zależne, które specjalizują się w konkretnych produktach. Jedną z nich jest Orlen Oil, która produkuje oleje silnikowe Platinum, ale także płyny do spryskiwaczy, które też są produkowane na alkoholu - chociaż innego rodzaju niż płyn do dezynfekcji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Walka z koronawirusem. Orlen wyprodukuje milion litrów płynu do dezynfekcji

Jak wyjaśnił, firma ma zdolności produkcyjne, a dzięki interwencji premiera ws. akcyzy na alkohol, z którego ma być produkowany płyn, decyzja mogła być podjęta bardzo szybko. - Oczywiście wcześniej bardzo dużo rozmawialiśmy z technologami i laborantami, czy jest taka możliwość, byśmy mogli bardzo szybko przemodelować tę produkcję. I tak się złożyło, że przemodelowujemy tę produkcję. To jest niesamowity wysiłek - mówił Daniel Obajtek.

- To jest tytaniczna praca z racji tego, że takie zakłady, takie linie niejednokrotnie buduje się miesiącami. My podjęliśmy się uruchomienia produkcji w ciągu 10-12 dni - dodał.

Produkcja nawet do miliona litrów

- Wszyscy zostali postawieni w stan najwyższej gotowości, laboratoria, technicy, konstruktorzy, informatycy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że lada chwila, już w tym tygodniu Orlen rozpocznie produkcję środków dezynfekujących, które będzie można stosować. To będzie produkcja w dużych ilościach, zaczniemy od pół miliona litrów, jak będzie potrzeba, to nawet do miliona litrów - mówił szef koncernu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef KPRM: Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną infolinię przeznaczoną dla lekarzy

Jak wyjaśnił, Orlen ma duże zapasy i będzie starał się prowadzić produkcję tak, by inne gałęzie handlu spółki nie ucierpiały. Podkreślił jednak, że odpowiedzialna firma czasami jest zmuszona działać także w ten sposób, żeby dla dobra społeczeństwa być gotową na pewne straty.

- Jeżeli będzie wyższa konieczność i zbyt na ten płyn będzie zdecydowanie szerszy, to musimy to zrobić nawet kosztem płynów do spryskiwaczy. Chyba ważniejsze jest bezpieczeństwo i życie człowieka niż płyn do spryskiwaczy - zaznaczył Obajtek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania extra"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także