more_horiz

Radosław Fogiel: nie ma planów wprowadzenia drugiego lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 12:20
- Musimy zmobilizować się jako społeczeństwo. Można mieć najlepszą służbę zdrowia, miliony łóżek, tysiące respiratorów, setki lekarzy, ale jeżeli my nie zadbamy i nie będziemy ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa, to nikt sobie z nim nie poradzi - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel (PiS).
Radosław Fogiel
Radosław Fogiel Foto: PR24/AK
  • Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 300 osób
  • Jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii
  • Zmarły 53 osoby - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia

Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Polskim Radiu 24, że nie ma obecnie planów ponownego zamrożenia gospodarki w związku z przyrostem zakażeń koronawirusem w Polsce. - Działania rządu będą zmierzać ku temu, by zapewnić wydolność służbie zdrowia oraz dbać o zdrowie i życie Polaków - zapewniał.

O pandemii dyskutowali także Marcin Romanowski (SP), Paweł Kowal (KO) i Jarosław Sachajko (KP).

Posłuchaj
52:27 PR24_MPLS 2020_10_10-10-06-13.mp3 Radosław Fogiel: nie ma planów wprowadzenia drugiego lockdownu (Sztuka Słuchania)

- Zdajemy sobie sprawę jak ciężkim doświadczeniem był wiosenny lockdown i będziemy robić wszystko, żeby do tego nie dopuścić. To musi być wysiłek nas wszystkich wspólny. To my możemy przyczynić się do ograniczenia roznoszenia koronawirusa - powiedział Radosław Fogiel.

Koronawirus 1200 PAP.jpg
Kolejny rekord zakażeń. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

"Nośmy maseczki i chrońmy innych"

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że były minister zdrowia w rządzie PO-PSL, prof. Zembala, apelował, aby podejść do walki z pandemią ponad podziałami politycznymi. - Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś chciał budować poparcie na dramacie ludzkim. Ale krytyczne wypowiedzi opozycji są właśnie atakiem obliczonym na nabijanie sobie punktów - powiedział.

Według niego nawet osoby, które nie są przekonane do skuteczności maseczek powinny podjąć wysiłek i nosić je, aby chronić innych.

Czytaj także:

Paweł Kowal przekonywał, że w trudnych momentach należy stawiać oczekiwania. - Opozycja jest gotowa współdziałać z rządem w działaniach, które mają sens - mówił.

- Czy odbyła się jakaś szeroka akcja szkolenia nauczycieli z prowadzenia lekcji online? Za tydzień, dwa, szkoły znów zostaną zamknięte. Dlaczego zlikwidowano ministerstwo cyfryzacji, które mogłoby teraz w tym pomóc? - pytał polityk.

EN_koronawirus 1200.jpg
Cała Polska w "żółtej" strefie. Wyjątkiem jest 38 powiatów objętych strefą "czerwoną"

"Wszyscy tworzymy wspólnotę. Chrońmy najsłabszych"

Z kolei wiceminister Marcin Romanowski podkreślał, że rzeczywistość jest dziś dynamiczna i nieprzewidywalna. - Mam nadzieję, że opozycja wykaże się odpowiedzialnością. Wszyscy powinniśmy okazać dobrą wolę i chronić najsłabszych. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami maseczek, nośmy je - apelował.

Wiceminister odniósł się także do tych, którzy krytykują obostrzenia. - W przypadku Konfederacji, która neguje obostrzenia, mamy do czynienia z odwiecznym dylematem między zobowiązaniem a wolnością - wskazywał.

- Wszyscy tworzymy wspólnotę, jedno społeczeństwo, a nasza wolność służy ich tworzeniu - dodał.

Natomiast Jarosław Sachajko przekonywał, że politycy partii rządzącej powinni uderzyć się w pierś. - To oni ponoszą największą odpowiedzialność za nasze zdrowie - stwierdził. - Co chwilę zmieniają zdanie i są niekonsekwentni - argumentował polityk.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Romanowski (SP), Paweł Kowal (KO), Jarosław Sachajko (KP)

Data emisji: 10.10.2020

Godzina emisji: 10:06

ks

Zobacz także

Zobacz także