more_horiz

"W tej sprawie powinniśmy zachować ponadpartyjną solidarność". Wróblewski o ataku na konta Dworczyka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 11:31
- Ataki hakerskie stały się znakiem naszych czasów. W kontekście Polski są często powiązane z akcjami dezinformacyjnymi ze Wschodu. Mogą dotknąć każdego polityka, więc w tej sprawie musimy zachować ponadpartyjną solidarność - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Gośćmi audycji byli także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, poseł PSL Marek Sawicki i senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

We wtorek szef Kancelarii Premiera poinformował, że konta mailowe jego i jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych padły ofiarą hakerskiego ataku.

Zdaniem Bartłomieja Wróblewskiego takie ataki "stały się znakiem naszych czasów". - Dodatkowo w kontekście Polski są one często powiązane z akcjami dezinformacyjnymi ze Wschodu. Mogą dotknąć każdego polityka, więc musimy w tej sprawie zachować ponadpartyjną solidarność - zaznaczył poseł. 

dworczyk pap_20210517_0O2 1200.jpg
"Część z ujawnionych informacji została spreparowana". Michał Dworczyk ws. ataku hakerskiego

- Wydaje się, że nieprzypadkowo akurat w tym czasie ofiarą ataku stał się Michał Dworczyk, czyli jedna z osób odpowiedzialnych, ale i zasłużonych w walce z koronawirusem - dodał. 

Podkreślił również, że "stosunkowo nowym zjawiskiem jest to, że atak objął nie tylko jego prywatną skrzynkę pocztową, ale także skrzynką pocztową żony i konta w mediach społecznościowych".


Posłuchaj
49:26 PR24_mp3 2021_06_12-10-10-39.mp3 Bartłomiej Wróblewski, Wojciech Skurkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Marek Sawicki o ataku hakerskim na konta Michała Dworczyka (Sztuka słuchania)

 

- Dotyczyło to także ich dzieci. Szczęśliwie nie było tam żadnych informacji o charakterze niejawnym czy zastrzeżonym. Musimy traktować ten atak jako jeden z elementów szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych - stwierdził Bartłomiej Wróblewski. 

Marek Sawicki natomiast zwrócił uwagę, że "usprawiedliwianie wszystkiego tym, że to zrobiła potężna Rosja, a my nie możemy sobie z tym poradzić i nie wiemy jak na to zareagować, wydaje się zbyt dużym uproszczeniem".

- Nie mamy też stuprocentowej pewności, że włamania dokonały rosyjskie służby. Nasze służby na razie o tym nie informują. Wiemy, że pojawiło się to na rosyjskich portalach. Natomiast nadal nie wiemy kto tego dokonał i w jaki sposób - powiedział poseł PSL. 

Wojciech Skurkiewicz zauważył, że obecnie "wielu ekspertów sądzi, że wojny XXI wieku nie będą konfliktami kinetycznymi, ale konfliktami odbywającymi się w świecie wirtualnym, w cyberprzestrzeni".

- Sytuacja ministra Michała Dworczyka nie jest sytuacją odosobnioną. W roku 2012 hakerzy przejęli stronę polskiego premiera - zaznaczył wiceminister. 

Krzysztof Kwiatkowski natomiast przypomniał jak wyglądała kwestia zabezpieczeń w Najwyższej Izbie Kontroli za jego czasów. 

- NIK kontroluje dane najbardziej wrażliwe. Mieliśmy wewnętrzny system obiegu najbardziej wrażliwych dokumentów, który uniemożliwiał dostęp z zewnątrz. Nie był on podłączony do tak zwanych zewnętrznych sieci. To dawało gwarancję, że żadne informacje nie wyciekną. Zakładam, że ten system w NIK dalej funkcjonuje - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Bartłomiej Wróblewski (PiS), Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony), Krzysztof Kwiatkowski (senator niezależny) i Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 12.06.2021
Godzina emisji: 10.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także