more_horiz

"Groźny dla naszego bezpieczeństwa i suwerenności". Politycy o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 12:40
- Konstytucja wyraźnie mówi, że to ona jest najwyższym prawem w Polsce. Dla każdego prawnika jest to oczywista. TSUE zawłaszcza dziś kompetencje, a to groźne dla suwerenności i bezpieczeństwa naszego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk (Partia Republikańska). Gośćmi "Sztuki słuchania" byli również Marek Sawicki (PSL), Henryk Kowalczyk (PiS) i Marek Rutka (Lewica).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Kamil Bortniczuk wskazywał w Polskim Radiu 24, że "Polska opozycja od lat szuka wszelkiego sposobu, aby atakować rząd". - Udają się do instytucji unijnych po to, żeby wykorzystując fakt, że Polacy doceniają przynależność Polski do Unii Europejskiej, pluć na polskie władze - mówił.

Henryk Kowalczyk (PiS) zwracał uwagę na to, że "Unia Europejska to projekt, który ma określone prawne ramy funkcjonowania zapisane w traktatach, który dotyczą przede wszystkim gospodarki, handlu". - Traktaty nic nie mówią na temat sądownictwa w poszczególnych krajach - podkreślił.

Posłuchaj
50:48 _PR24_AAC 2021_07_17-10-06-54.mp3 "Groźny dla naszego bezpieczeństwa i suwerenności". Politycy o wyroku TSUE ("Sztuka Słuchania")

- Dziwię się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmuje się sprawą sądownictwa w Polsce. Nie leży do w gestii prawa europejskiego. Chciałbym, aby wskazano które przepisy traktatowe upoważniły TSUE do zajmowania się systemem sprawiedliwości w poszczególnych krajach - dodał.

Premier PAP 1200.jpg
Premier o kompetencjach TSUE: jest najwyższą instancją w materii UE, a w innych sprawach jest nią TK

"Wyprowadzenie Polski z europejskiej rodziny"

Marek Sawicki (PSL) przyznał, że temat reformy polskiego sądownictwa zaczyna go nużyć. - Mówi się o tym od sześciu lat, miało to skrócić drogę do orzekania sprawiedliwości, przybliżyć sądy obywatelom. Nic z tego nie wyszło. Po sześciu latach reform sądownictwa, z których nadal nic nie wynika dla obywateli, Polska niczym mała łajba zderza się z wielkim okrętowcem Unii Europejskiej - ocenił.

- Jestem ciekaw czy premier Mateusz Morawiecki powiedział wicepremierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej co obiecał Ursuli von der Leyen podczas rozmowy w cztery oczy we wtorek - powiedział.

Czytaj także:

Marek Rutka (Lewica) ocenił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego rodzi bardzo poważne konsekwencje. - Nie można nie wykonywać środków zabezpieczających TSUE, chociażby ze względu na art. 279 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - mówił.

- Jeżeli prawo unijne nie będzie przestrzegane, a sądy nie będą niezależne, a dzisiaj nie są, to będzie oznaczało to Polexit i wyprowadzenie Polski z europejskiej rodziny bocznymi drzwiami - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchani"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Henryk Kowalczyk (PiS), Marek Sawicki (PSL), Marek Rutka (Lewica), Kamil Bortniczuk (Republikanie)
Data emisji: 17.07.2021
Godzina emisji: 10.07

ks


Zobacz także

Zobacz także