more_horiz

Ryszard Terlecki o ustawie medialnej: w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:15
- Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. Mie mamy zamiaru uszczuplać amerykańskich interesów - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o list grupy amerykańskich kongresmenów w tej sprawie. Na pytanie, czy Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu 11 sierpnia, Terlecki odparł, że "być może".
TVN
TVNFoto: OleksSH/Shutterstock

Grupa amerykańskich senatorów we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym w środę, ostrzegła polski rząd przed przyjęciem zmian w ustawie medialnej, które według nich dyskryminują amerykańskich właścicieli stacji TVN. Jak stwierdzili, przyjęcie tego prawa może negatywnie odbić się na relacjach handlowych i obronnych. W oświadczeniu senatorowie dali wyraz zaniepokojeniu "erozją demokracji" dokonywaną przez polski rząd, która - ich zdaniem - przejawia się ostatnio poprzez "wysiłki zmierzające do podważenia niezależnych mediów".

mikrofon media dziennikarz free shutterstock 1200.jpg
"Jako rząd mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne". Müller o ustawie medialnej

Terlecki pytany w czwartek przez dziennikarzy o zarzuty, jakie kierują autorzy listu do polskiego rządu, uznał, że "to jest efekt m.in. działalności niektórych mediów, także w Polsce, które dezinformują, twierdząc, że my chcemy zlikwidować TVN".

Na uwagę, że amerykańscy senatorowie piszą m.in. o tym, że przyjęcie noweli może odbić się negatywnie na relacjach handlowych i obronnych, odparł: "nie no, nie przesadzajmy" i dodał, że chodzi o "jakąś stacyjkę telewizyjną".

"Nikt nie ma zamiaru tu uszczuplać amerykańskich interesów"

Na uwagę jednego z dziennikarzy, że TVN to największa amerykańska inwestycja w Polsce, Terlecki odparł: "jedna z największych, oczywiście i szanujemy to, i nikt nie ma zamiaru tu uszczuplać amerykańskich interesów".

Czytaj także:

Pytany czy Sejm zajmie się na posiedzeniu 11 sierpnia projektem noweli, powiedział: "Ta ustawa być może będzie 11 (sierpnia), ale ona w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. Stwarza pewne zabezpieczenia na przyszłość". Na uwagę, że Amerykanie najwyraźniej są innego zdania, wicemarszałek Sejmu odparł: "bo czytają różne głupstwa, które się ukazują w mediach". "Czy my jesteśmy dokładnie zorientowani w tym, co się dzieje w Senacie amerykańskim?" - stwierdził też.

pap_ czerniak 1200 .jpg
"Odbiorca musi mieć dostęp do różnych źródeł informacji". Jacek Czerniak o ustawie KRRiT

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który z poprawkami poparła już sejmowa komisja kultury i środków przekazu, zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego.

Według projektu, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Porozumienie proponuje, by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

pg

Zobacz także

Zobacz także