Goście audycji debatowali na antenie Polskiego Radia 24 o nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. W środę Sejm przełamał sprzeciw Senatu, następnie ordynacja trafiła do prezydenta. Nowelizacja ustawy zakłada, że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek posiąść szczegółową informację o planie działania stowarzyszenia lub organizacji na terenie szkoły, konspekcie zajęć i materiałach wykorzystywanych na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań organizacji.
Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski powiedział, że jego ugrupowanie (PiS) czeka w spokoju na decyzję Andrzeja Dudy. - Mamy świadomość prerogatyw prezydenta, jeśli chodzi o proces legislacyjny - może on tę ustawę podpisać, odesłać do parlamentu lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W naszej ocenie nowela będzie podpisana, natomiast będziemy akceptować każdą decyzję, jaka zostanie podjęta - wskazał.
Bartosz Kownacki powiedział natomiast, że "natłok organizacji lewicowych, które wchodzą do szkół jest ogromny". Dodał, że na tę kwestię nie mieli wpływu "ani rodzice, ani państwo". - W momencie, kiedy odpowiedzialność będzie spoczywała na kuratorze, to będzie można rozliczać jakie organizacje oraz w jakim celu wchodzą do szkół - podkreślił.
"Rządzący biorą za to odpowiedzialność"
Z kolei Marek Sawicki ocenił, że "polska szkoła okazuje się być instytucją bardzo odporną na wszelki chaos i bałagan". Dodał, że nie zniszczył jej "ani Roman Giertych, ani Anna Zalewska" i wyraził nadzieję, że "nie zniszczy jej też Przemysław Czarnek". - Niezależnie od tego jakie przepisy przychodzą, to jednak jest pełna ciągłość, jeśli chodzi o pracę mądrych i dobrych nauczycieli. Nawet przy gorszym prawie oni potrafią ze szkoły zrobić dobre miejsce do nauki i wychowania naszych dzieci - wskazał.
W opinii posła PSL "szkoda, że żadna z poprawek opozycji nie była brana pod uwagę w trakcie pracy nad ustawą". Ocenił, że jest to "w pewnym sensie odmowa debaty publicznej". Dodał jednak, że "rządzący biorą za to odpowiedzialność, a przyszłe pokolenia będą ich oceniać".
Bosak: to zaprzeczenie konserwatyzmu
Jeden z liderów Konfederacji - Krzysztof Bosak - skomentował, że "konserwatyzm nie jest centralizmem". - Rozwiązanie problemu w ten sposób, że poddamy wszystko pod kontrolę kuratoriów i zmusimy kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, żeby w każdej sprawie współpracy z kimś spoza szkoły musieli pisać wniosek i czekać aż zostanie zatwierdzony to jest dla mnie zaprzeczenie konserwatyzmu - podkreślił.
Jak dodał, "tradycyjnie szkoła powinna być instytucją społeczną, która może być wspierana przez państwo, ale nie kontrolowana przez nie w 100 proc.". Zaznaczył ponadto, że "państwo nie powinno się zajmować tym, co może być rozwiązywane na poziomie społecznym".
49:58 PR24_mp3 2022_02_12-10-06-11.mp3 Tomasz Rzymkowski, Bartosz Kownacki, Marek Sawicki oraz Krzysztof Bosak o nowelizacji ustawy Prawo oświatowe ("Sztuka słuchania"/Polskie Radio 24)
Więcej w nagraniu.
Czytaj również:
***
Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji), Bartosz Kownacki (PIS), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 10.06
ng