more_horiz

Rosnąca inflacja. Paweł Szrot: kryzys wynika z wojny, którą Putin wypowiedział wolnemu światu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 12:15
- Prezydent oczekuje na działania rządu, które pozwolą maksymalnie zneutralizować skutki inflacji, rząd te rozwiązania, jak rozumiem, już wdrożył - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot (Kancelaria prezydenta RP). W audycji "Sztuka słuchania" wzięli udział również Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Jarosław Zieliński (PiS) oraz Maciej Kulasek (Nowa Lewica).
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w maju br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny o 1,7 proc.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w maju br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny o 1,7 proc. Foto: Pixabay

W wywiadzie dla "Polska Times" Jarosław Kaczyński pytany o walkę z inflacją powiedział, że rząd podejmuje konkretne kroki zaradcze, ponieważ nie może dopuścić do takiej sytuacji, by mieć wysoką inflację, recesję i bezrobocie. "A tak prawdopodobnie mogłoby być, gdybyśmy podejmowali działania, o których mówi opozycja" - zaznaczył.

Jarosław Zieliński zwracał uwagę, że trudności gospodarcze występują w wielu krajach na świecie. - Po agresji rosyjskiej mamy zupełnie nową sytuację, Europa i świat muszą się z tym uporać i na nowo ułożyć. W Polsce robimy wszystko, co możliwe, by pomimo wzrostu cen sytuacja gospodarcza była jak najlepsza i obywatelom trudność nie doskwierały w większym stopniu, niż gdyby państwo nie interweniowało. To cały szereg działań państwa - zaznaczył.

- Musimy szukać drogi, żeby do końca uniezależnić się od surowców rosyjskich, to jest wielki problem. Wszystko wskazuje na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała dłuższy czas. Mamy nadzieję, że skończy się zwycięstwem Ukrainy i wolnego świata - dodał.

Paweł Kowal ocenił, że rząd i prezes Glapiński nie zrobili nic poważnego, żeby uchronić społeczeństwo przed wzrostem inflacji. - Polacy nie są bogaci jak Duńczycy czy Niemcy i wkurza ich tylko takie tłumaczenie. W Polsce 4 mln ludzi korzysta z kredytów hipotecznych, które są zazwyczaj na pierwsze mieszkanie. To, co mówi rząd, że jest jak w Niemczech, jest bezduszne - stwierdził.

- Mamy dużo trudniejszą sytuację, ludzie tracą swoje majątki. Ktoś brał kredyt i miał płacić ratę w wysokości 2 tysiące zł. Dziś w wyniku działań prezesa Glapińskiego, który pół roku temu mówił, że inflacji nie będzie, płaci dwa razy tyle. (…) Porównywanie się do Holandii, Danii, Niemiec czy Francji nic nie da, Polska nie jest w takiej samej sytuacji. Trzeba mieć minimum wrażliwości na ludzką biedę i nieszczęście, które dzieje się w wielu rodzinach ze względu na nagłe podwyżki stóp procentowych i inflację - dodał.

Paweł Szrot zauważył, że obecnie przyszedł czas na działania rządu skierowane przeciwko wzrostowi inflacji. - Charakterystyka tego kryzysu, wysoka inflacja, ale niski poziom bezrobocia i utrzymanie wzrostu gospodarczego potwierdzają, że jego geneza ma charakter zewnętrzny, wynika on z wojny, którą Putin wypowiedział wolnemu światu - stwierdził i zaznaczył, że prezydent zgłosił prof. Adam Glapińskiego na drugą kadencję w uznaniu jego zasług w zakresie zapewnienia krajowi stabilności finansowych w czasie pandemii, kiedy groziła panika na rynkach finansowych.  

Posłuchaj
39:04 PR24_mp3 2022_06_25-10-10-26.mp3 Jarosław Zieliński, Paweł Kowal, Paweł Szrot i Marcin Kulasek o kryzysie gospodarczym (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Czytaj także:

W wywiadzie prezes PiS odparł zarzut, że inflacja jest winą rządu. "Trzeba jasno powiedzieć, że żaden rząd nie byłby w stanie uniknąć inflacji w sytuacji, w której obecnie znajdują się światowa gospodarka i finanse. Inflacja nie jest wynikiem działań rządu i Narodowego Banku Polskiego, lecz Rosji, która wywołała wojnę" - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Jarosław Zieliński, Paweł Kowal, Paweł Szrot, Marcin Kulasek 

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 10.10

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także