more_horiz

Suski: wojna na Ukrainie pokazała, że czołgi i artyleria wciąż odgrywają kluczową rolę

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 11:30
- HIMARS-y zdecydowanie zmienią nasze położenie strategiczne, to możliwość obrony z odległości większej niż możliwości rażenia ze strony przeciwnika - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski z PiS. Gośćmi audycji byli też: Mariusz Kałużny z SP, Marcin Kulasek z Lewicy oraz Jan Filip Libicki z PSL.
Suski: silna armia jest ważna, wojna pokazała, że czołgi i artyleria wciąż odgrywają kluczową rolę
Suski: silna armia jest ważna, wojna pokazała, że czołgi i artyleria wciąż odgrywają kluczową rolę Foto: Cinematographer/Shutterstock

Trwa 143. doba pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukraińskie wojsko odpiera szturmy Rosjan w Donbasie. Rosyjskie rakiety spadają na obiekty cywilne także w miejscach oddalonych od linii frontu. W ciągu ostatnich godzin Rosjanie ostrzelali Dniepr i Odessę. Między innymi o bezpieczeństwie rozmawiali politycy, goście audycji. 

"Polska wspiera Ukrainę"

Marek Suski z PiS powiedział, że silna armia jest ważna. Wojna na Ukrainie pokazała natomiast, że czołgi i artyleria mają niezwykle istotne znaczenie i współcześnie wciąż odgrywają kluczową rolę na polu walki. - Polska obserwuje to, co się dzieje na rosyjskiej wojnie, i zdecydowanie będzie wspierać Ukraińców w działaniach zmierzających do wyciągania konsekwencji wobec osób popełniających zbrodnie. Nie można dopuścić do tego, że zabójstwa cywilów pozostaną bezkarne - powiedział polityk PiS.

Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski dodał, że mamy w Europie stan nadzwyczajny. Widzimy, że polityka klimatyczna nie zdała egzaminu i że w jej wyniku, a także ze względu na szantaż oraz uzależnienie od Rosji, ceny surowców drastycznie wzrosły. Dodał, że aby przetrwać ten trudny czas, powinniśmy mówić jednym głosem.

"Interesy swojego państwa"

- Byłem z delegacją Lewicy w Niemczech, gdzie rozmawialiśmy z SPD na temat zachowania rządu w Berlinie wobec wojny na Ukrainie. Dostaliśmy informację, że w Niemczech dostrzega się niedoskonałość polityki zagranicznej w stosunku do rosyjskiego imperializmu - podkreślił Marcin Kulasek z Lewicy.

Dodał jednocześnie, że wszystkie kraje funkcjonują razem w Unii Europejskiej, ale każdy rząd "ma z tyłu głowy interesy swojego państwa". W obecnej sytuacji, jak zauważył polityk, dobro kraju musi zejść na drugi plan, a na pierwszym powinny pojawić się działania powodujące, że Rosja wycofa się z agresji na Ukrainę.

Czytaj także:

- Dopiero zimą dowiemy się, czy sankcje wobec Rosji są wystarczające. Politycy Zachodu już dziś byliby gotowi zakończyć tę wojnę, ale opinia społeczeństw jest bardziej proukraińska. Zobaczymy, co się stanie, gdy Rosja jeszcze bardziej ograniczy dostawy surowców - komentował Jan Filip Libicki z PSL. Polityk zauważył jednocześnie, że w rosyjskiej wojnie decydującym czynnikiem będzie to, czy narody Europy Zachodniej będą gotowe "marznąć za wolność i niepodległość Ukrainy".


Posłuchaj
51:17 PR24 2022_07_16-10-09-33.mp3 Suski: silna armia jest ważna, wojna pokazała, że czołgi i artyleria wciąż odgrywają kluczową rolę ("Sztuka słuchania")

***

Audycja: "Sztuka słuchania" 

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Marek Suski (PiS), Mariusz Kałużny (SP), Marcin Kulasek (Lewica) oraz Jan Filip Libicki (PSL)

Data emisji: 16.07.2022

Godzina: 10:09


Zobacz także

Zobacz także