more_horiz

Marek Sawicki: Rosjanie to nie są ludzie, to są zwyczajni barbarzyńcy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 11:37
- Rosjanie to nie są ludzie. To są zwyczajni barbarzyńcy i cały świat powinien to jasno wiedzieć, i my jako Polacy mamy święty obowiązek o tym wszędzie komunikować - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL). Gośćmi audycji byli także Czesław Mroczek (PO), Jarosław Zieliński (PiS) i Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska).
Wojna na Ukrainie. Politycy komentują barbarzyństwa Rosjan
Wojna na Ukrainie. Politycy komentują barbarzyństwa RosjanFoto: Forum/Reuters/ALEXANDER ERMOCHENKO

Na antenie Polskiego Radia 24 goście "Sztuki słuchania" odnieśli się do sytuacji na Ukrainie oraz do tego, jaki ma ona wpływ na resztę świata.

Jak wskazał Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości, "mamy 157. dzień wojny, ona niestety trwa długo i mimo wszystko, mimo takich momentów, w których się wydaje, że następuje przesilenie, to później znowu przychodzi inny moment, inna fala". - Oczywiście liczymy na to i życzymy narodowi ukraińskiemu i wolnemu światu, aby to przechyliło się na stronę Ukrainy, żeby Rosjanie zrozumieli, że nie ma sensu prowadzić dalej tej inwazji wobec Ukrainy - podkreślił. - Jednak niestety wydaje mi się, że te chwile, te symptomy, które mogłyby być interpretowane optymistycznie, są tylko momentami i te złe też będą powracały w swojej sinusoidzie - ocenił.

Zapytany o to, czym tam wojna się zakończy ostatecznie, wskazał, że "tego w dalszym ciągu nie wiadomo". - Zauważmy też, że Rosjanie dokonują kolejnych zbrodni. Takie zbrodnie, jakich dokonują na jeńcach wojennych, to niżej już żołnierz upaść nie może - powiedział.

"Rosja nigdy nie przestrzegała żadnych reguł"

Marek Sawicki z PSL zaznaczył z kolei, że "Rosja nigdy - ani ta obecna, ani ta carska, ani sowiecka - nie stosowała się do żadnych reguł międzynarodowych". - Przypomnę, że wymordowanie oficerów, inteligencji - ponad 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej - nie miało żadnego związku z żadnym prawem - wskazał. - Była to po prostu wojna z Polakami i wyniszczenie narodu polskiego.

Podkreślił, że "Rosjanie to nie są ludzie". - To są zwyczajni barbarzyńcy i cały świat powinien to jasno wiedzieć, i my jako Polacy mamy święty obowiązek o tym wszędzie komunikować - dodał.

Czesław Mroczek z PO, który również był gościem audycji, powiedział, że "mamy do czynienia z wojną na wyczerpanie potencjału i na wyniszczenie". - Trzeba sobie jasno zdawać sprawę z tego, że Ukraina broni się tylko dzięki wsparciu wolnego świata, dzięki dostawom sprzętu, uzbrojenia i amunicji, dlatego że własne zasoby już dawno wyczerpała.

- Ze wsparcia, jakie wolny świat okazuje Ukraińcom, płynie jednak bardzo poważna nadzieja, że tak jak przez ponad pięć miesięcy wspierał Ukrainę, tak będzie czynić to dalej - dodał.

"Destabilizacja i uzależnienie"

Norbert Kaczmarczyk odniósł się natomiast do zablokowanie dostaw zbóż z Ukrainy. - To jest właśnie istota również tej wojny - ocenił.

- Jeśli chodzi o reżim Putina, to wpływał on przede wszystkim na militaria w Europie, na bezpieczeństwo militarne UE, destabilizował bezpieczeństwo energetyczne poprzez uzależnianie UE od rosyjskiego gazu i wpływ Niemiec na Unię - wskazał. - Kolejnym elementem jest jednak wojna żywnościowa i bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił.  

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
51:03 sztuka s.mp3 Marek Sawicki: Rosjanie to nie są ludzie, to są zwyczajni barbarzyńcy (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marek Sawicki (PSL), Czesław Mroczek (PO), Jarosław Zieliński (PiS) i Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska)

Data emisji: 30.07.2022

Godzina: 10:09

jb

Zobacz także

Zobacz także