more_horiz

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Zieliński: zostanie wyjaśniona, winni będą ukarani

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 11:30
- Odwrócenie skutków tragedii na Odrze będzie trudne, może trwać nawet latami, to wielka strata. Osoby winne należy surowo ukarać. Wszystko musi być wyjaśnione na drodze szybkiego postępowania karnego i administracyjno-politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Gośćmi audycji byli również Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Michał Gramatyka (Polska 2050) i Mariusz Kałużny (Solidarna Polska).
Zieliński: aż krzyczeć chce się z bezsilności, że tego nie można odwrócić
Zieliński: aż krzyczeć chce się z bezsilności, że tego nie można odwrócićFoto: PAP/Marcin Bielecki

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i głównego inspektora ochrony środowiska Michała Mistrzaka. Podkreślił, że dramat ekologiczny na Odrze jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa, dla wszystkich służb. Jego zdaniem "doszło do opieszałości niektórych służb, zbyt wolnej reakcji, zbyt wolnych działań". Nie wykluczył też kolejnych dymisji. 

Jarosław Zieliński podkreślił, że dymisje w tej sytuacji były oczywistością, konsekwencją kadrową dramatu na Odrze. - Problem polega na tym, że mamy do czynienia z ogromnym skażeniem i nadal nie znamy źródła. Jakie substancje przedostały się do Odry? Aż krzyczeć chce się z bezsilności, że tego nie można odwrócić. Sprawa zostanie wyjaśniona przez państwowe służby, a winni zostaną ukarani. Odwrócenie skutków tragedii będzie trudne, może trwać nawet latami, to wielka strata. Osoby winne należy surowo ukarać. Wszystko musi być wyjaśnione na drodze szybkiego postępowania karnego i administracyjno-politycznego - powiedział.

Czytaj także:

Zdaniem Pawła Kowala mamy do czynienia z realnym problemem. - Premier sam przygotowuje akt oskarżenia dla siebie. Nie wiedział o skażeniu, nie potrafi podać żadnych danych, żadne służby państwowe nie pracowały. Jeszcze dwa dni temu jeden z wiceministrów twierdził, że będzie pływał w Odrze. Nie mam nic dobrego do powiedzenia o rządzie w tej sprawie. W żadnym elemencie, w najmniejszym stopniu nie dali rady i stwarzają dalsze niebezpieczeństwo - stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej.

Michał Gramatyka zwrócił uwagę, że Wody Polskie miały się zajmować monitorowaniem stanu czystości wód. - Przez pierwszy okres swojej pracy zajmowały się głównie budowaniem struktur administracyjnych, zamiast zapobiegać katastrofom ekologicznym. Trzeba było wizyty Szymona Hołowni w Bytomiu Odrzańskim, żeby premier zainteresował się sprawą. W końcu podszedł do sprawy racjonalnie. Dlaczego jednak nie zbudowaliśmy systemu monitoringu polskich wód? - pytał polityk ugrupowania Polska 2050.

Natomiast Mariusz Kałużny zauważył, że opozycja każdy kryzys wykorzystuje jako paliwo polityczne. - Nie ma innego pomysłu, czeka, aż coś się wydarzy, chce przejąć władzę na ludzkiej krzywdzie. Nie tędy droga. Nie każdego sprawcę można od razu namierzyć. Nie jestem zwolennikiem dymisji na tym etapie. Czy poprawiły nam sytuację? Będzie czas na konsekwencje, na razie trzeba zwiększyć siły. Przy katastrofie oczyszczalni Czajka zawinili ludzie PO, którzy źle zrealizowali inwestycję. To był wynik ich błędów. Teraz mamy do czynienia z zatruciem rzeki przez przestępców, trzeba ich odszukać i ukarać  - podsumował.

Posłuchaj
44:04 PR24 2022_08_13-10-14-51.mp3 Jarosław Zieliński, Paweł Kowal, Michał Gramatyka i Mariusz Kałużny gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg (Sztuka słuchania)

 

W piątek w Szczecinie w związku z sytuacją na rzece zebrał się sztab kryzysowy. Z kolei zarząd woj. lubuskiego w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze informował, że skieruje do rządu oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Jarosław Zieliński (PiS), Paweł Kowal (PO), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska), Michał Gramatyka (Polska 2050) 
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 10.15

PR24

Zobacz także

Zobacz także