more_horiz

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Szrot: rząd sam wyciągnął konsekwencje z tego, że doszło do błędów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 11:47
Rząd sam stwierdził i wyciągnął konsekwencje z tego, że doszło do błędów w zarządzaniu kryzysem dot. Odry. Prezydent Andrzej Duda liczy na to, że rząd będzie konsekwentny i będzie poprawiał system zarządzania kryzysowego w naszym kraju - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi audycji byli także Michał Gramatyka (Polska 2050), Tomasz Rzymkowski (PiS) oraz Czesław Mroczek (PO).
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Paweł Szrot: rząd sam wyciągnął konsekwencje z tego, że doszło do błędów
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Paweł Szrot: rząd sam wyciągnął konsekwencje z tego, że doszło do błędówFoto: Marcin Bielecki/PAP

Wyniki badań wody z Odry wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To już drugie laboratorium zagraniczne, które uzyskało wyniki zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Jak wskazał na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Rzymkowski, "oczekuje on stworzenia białej księgi po to, aby tego typu zjawisko z punktu widzenia przyrody, środowiska gospodarczego oraz instytucji państwowych się już nie powtórzyło". - Zawsze też takim elementem podsumowującym białą księgę jest wskazanie rozwiązania na przyszłość, żebyśmy drugi raz w tę sytuację nie wchodzili - dodał. Jak podkreślił, wierzy on w doniesienia naukowców, którzy mają wiedzę i doświadczenie w badaniu takich kryzysów.

Z kolei Czesław Mroczek powiedział, że chciałby, "żebyśmy mieli jasne stanowisko służb i instytucji odpowiedzialnych za monitorowanie i dbanie o stan środowiska". - Niestety już ponad miesiąc upłynął od pierwszych informacji o śnięciu ryb, a my nadal nie mamy rzetelnej wiadomości, którą wszyscy byśmy przyjmowali. Na tym polega dramat - skomentował. Jego zdaniem "trzeba będzie przemyśleć zmianę sposobu ustalania przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze, ponieważ panuje zaniepokojenie w związku z tym, co działo się do tej pory w tej kwestii".

Katastrofa ekologiczna w Odrze

- Można mówić o czynnikach biologicznych, ale warto pamiętać, że złote algi nie rosną w wodach słodkich. Aby się rozwijały potrzebne jest zasolenie, a więc ktoś musiał zrzucić do tej rzeki solanki i nieczystości - ocenił z kolei Michał Gramatyka. Jak dodał, od wielu dni usiłuje się on dowiedzieć, ile pozwoleń wodno-prawnych zostało wydanych przez Wody Polskie oraz jaka jest kondycja Strategicznego Programu Państwowego Monitoringu Środowiska. - Jak na razie nie ma żadnych odpowiedzi - powiedział.

Natomiast Paweł Szrot wskazał, że prezydent Andrzej Duda otrzymuje w sprawie Odry pełne informacje od służb i resortów, które zajmują się zwalczaniem kryzysu. - Z tych informacji rysuje się dosyć konkretny obraz - problem jest realny, bardzo istotny i niebezpieczny. Po drugie, wszystkie analizy naukowców wskazują na biologiczne przyczyny tych śnięć - zaznaczył.

Gość audycji dodał, że problem alg dotyczy wielu dużych rzek w całej Europie. - Co oczywiście nie znaczy, że należy go lekceważyć. Problem ten trzeba rozwiązać - powiedział. Jak wskazał, "rząd sam stwierdził i wyciągnął konsekwencje z tego, że doszło do błędów w zarządzaniu tym kryzysem". - Prezydent też liczy na to, że rząd będzie konsekwentny i będzie umacniał oraz poprawiał system zarządzania kryzysowego w naszym kraju - podkreślił.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
52:43 PR24_mp3 2022_08_27-10-07-26.mp3 Tomasz Rzymkowski, Czesław Mroczek, Paweł Szrot i Michał Gramatyka o katastrofie ekologicznej w Odrze ("Sztuka słuchania"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Tomasz Rzymkowski (PiS), Czesław Mroczek (PO), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Michał Gramatyka (Polska 2050)

Data emisji: 27.08.2022

Godzina emisji: 10.05

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także