more_horiz

"Kształtowała sumienia". Politycy wspominają królową Elżbietę II

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 10:53
- Królowa Elżbieta II pracowała do samego końca, więcej wymagała od siebie niż od innych. Nie kształtowała polityki, ale sumienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Polskie Sprawy). Gośćmi byli również Tomasz Rzymkowski (PiS), Marek Sawicki (PSL) i Paweł Kowal (KO).
Audio
  • "Kształtowała sumienia". Politycy wspominają królową Elżbietę II (Sztuka słuchania)
Elżbieta II panowała od 6 lutego 1952 roku
Elżbieta II panowała od 6 lutego 1952 rokuFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

O śmierci brytyjskiej królowej poinformował w czwartek Pałac Buckingham. Elżbieta II, która zmarła w wieku 96 lat, była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol. 

Tomasz Rzymkowski przypomniał, że monarcha brytyjski jest nie tylko głową państwa, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale również 14 państw na świecie skupionych w ramach Wspólnoty Narodów. - Śmieć człowieka jest tragedią, to smutne wydarzenie dla całych pokoleń Brytyjczyków, którzy nie pamiętają Jerzego V, ojca Elżbiety II. Na co dzień obcowali z wizerunkiem królowej, była częścią ich tożsamości i życia. Natomiast monarchia brytyjska jest stabilna. Nie należy jednak przeceniać znaczenia monarchy w ustroju Wielkiej Brytanii, to bardziej instytucja fasadowa niż ta, która ma realny wpływ na politykę - powiedział wiceminister edukacji i nauki. 

- Król Karol III będzie coraz bardziej symbolem stabilizacji. Nie tylko dla Brytyjczyków, ale dla całego świata. W niespokojnych czasach ludzie potrzebują punktu odniesienia, poczucia, że jest coś stałego. Tak odczytuję reakcje po śmierci Elżbiety II i dowody sympatii wobec Karola III - mówił Paweł Kowal. 

Marek Sawicki zwrócił uwagę, że śmierć Elżbiety II jest dla nas przypomnieniem, iż wszyscy jesteśmy śmiertelni, "nikogo to nie ominie". - Elżbieta II królowała w czternastu państwach. Widać zaciekawienie w tych państwach losem monarchii. W najbliższych latach będziemy świadkami, na ile Karol III poradzi sobie z tym problemem. Będąc w Polsce, królowa Elżbieta II przypominała znaczenie Konstytucji 3 Maja i swoje dalekie polskie korzenie. Powinniśmy pielęgnować te związki - stwierdził poseł PSL. 

Czytaj także:

Natomiast Jarosław Sachajko przypomniał, że Elżbieta II nominowała w sumie 15 premierów Wielkiej Brytanii, poczynając od Winstona Churchilla. - Pracowała do samego końca. Tuż przed śmiercią nominowała Liz Truss. Jednocześnie wymagała od siebie więcej niż od innych. Odbywała ponad 400 spotkań rocznie z obywatelami. Nie kształtowała polityki, ale sumienia. Świat tego potrzebuje, spojrzenia z perspektywy na wydarzenia - podsumował polityk.

Posłuchaj
51:49 PR24 2022_09_10-10-06-09.mp3 "Kształtowała sumienia". Politycy wspominają królową Elżbietę II (Sztuka słuchania)

 

Elżbieta II panowała od 6 lutego 1952 roku. Zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Tomasz Rzymkowski (PiS), Jarosław Sachajko (Polskie Sprawy), Marek Sawicki (PSL), Paweł Kowal (KO)

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 10.09

PR24

Zobacz także

Zobacz także