more_horiz

Wycieki z gazociągów Nord Stream najbardziej zaszkodzą Niemcom? Porzucek: to dla nich duże wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 12:20
- Jest to duże wyzwanie dla krajów Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, które w dużej mierze opierały na tym swoją gospodarkę - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. Gośćmi audycji byli także: Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Michał Gramatyka (Polska 2050) i Marek Sawicki (PSL).
Szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe zarejestrowały podwodne eksplozje w okolicach Nord Stream
Szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe zarejestrowały podwodne eksplozje w okolicach Nord StreamFoto: Shutterstock.com/kaiser-v

Wycieki gazu z gazociągów Nord Stream na Bałtyku zostały odkryte przez duński myśliwiec F-16. Do incydentu doszło w pobliżu Bornholmu. Niektórzy zwracają uwagę na to, że wycieki mogą być kolejną próbą wykorzystywania energii do szantażu, bo jeden z nich zauważono w dniu otwarcia gazociągu Baltic Pipe. To kluczowy szlak przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich, który ma pomóc w uniezależnieniu się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.

- Ten tydzień obfitował w wiele wydarzeń będących kolejnym etapem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. To, co się wydarzyło kilka dni temu, czyli sabotaż na Nord Stream 1 i 2 – i to w dniu, kiedy otwieraliśmy Baltic Pipe - to nie był oczywiście przypadek. Wszystko wskazuje na to, że stoją za tym Rosjanie, próbując kolejny raz grozić palcem Europie i całemu światu - powiedział Marcin Porzucek. 

Zagrożenie dla środowiska

- Wydaje się, że w tej sytuacji, jeżeli te szkody będą tak duże, dostanie się do rur zasolona woda i wszystko wskazuje na to, że te gazociągi przestaną funkcjonować. To nie jest zła wiadomość. Byliśmy przeciwko temu. Ale jest to duże wyzwanie dla krajów Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, które w dużej mierze opierały na tym swoją gospodarkę - dodał polityk. 

Marek Sawicki z kolei zwrócił uwagę, że "rury NS1 i NS2 na Bałtyku to bardzo ryzykowna inwestycja pod względem ekologicznym". - Bałtyk nadal nie jest oczyszczony z tego, co zostało zatopione w czasie i po II wojnie światowej. To wszystko koroduje i nie wiadomo kiedy i w jaki sposób zacznie się uwalniać - stwierdził poseł PSL.

Czytaj także:

Michał Gramatyka natomiast zwrócił uwagę na konieczność zabezpieczenia polskiej infrastruktury krytycznej.

- To jest wyzwanie, które dziś jawi się jako bardzo istotne. Jestem zobowiązany, że minister Mariusz Błaszczak uspokoił w Sejmie: powiedział, że Polska infrastruktura krytyczna jest w odpowiedni sposób zabezpieczona, że cały czas o tym myślimy, że mamy plan jej zabezpieczenia, że jesteśmy gotowi, żeby ją chronić - zaznaczył Gramatyka. 

Jarosław Sachajko podkreślił, iż to bardzo dobrze, że Polska jest w 70 proc. uzależniona od węgla. - Bo państwa, które są uzależnione od węglowodorów z Niemiec czy Rosji (ropy i gazu - red.) mają gigantyczne problemy i nie wiedzą, jak ta zima się dla nich skończy - stwierdził polityk. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
52:34 PR24 2022_10_01-10-05-39.mp3 Marcin Porzucek, Jarosław Sachajko, Michał Gramatyka i Marek Sawicki o eksplozjach gazociągów Nord Stream (Sztuka słuchania) 

** *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Marcin Porzucek (PiS), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Michał Gramatyka (Polska 2050), Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 1.10.2022
Godzina emisji: 10.06

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także