more_horiz

Sikorski atakuje prezydenta Dudę. Sałek: rozmowa z przywódcą Iranu była na prośbę Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 13:03
Rozmowa prezydentów Polski i Iranu, ze względu na podejrzenie wykorzystywania dronów irańskich w wojnie na Ukrainie, była realizowana na prośbę pana prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. Odniósł się w ten sposób do ataku Radosława Sikorskiego na Andrzeja Dudę po jego rozmowie z Ebrahimem Raisim. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Maciej Gdula z Nowej Lewicy, Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej i wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski.
Radosław Sikorski zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę za jego rozmowę z prezydentem Iranu. Rozmowa była realizowana na prośbę Ukrainy
Radosław Sikorski zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę za jego rozmowę z prezydentem Iranu. Rozmowa była realizowana na prośbę UkrainyFoto: Krzysztof Sitkowski / KRPR / prezydent.pl, twitter.com/sikorskiradek

Wojna na Ukrainie wiąże się nie tylko z obroną swojej ojczyzny przez ukraińskich żołnierzy, ale także z działaniami dyplomatycznymi zarówno samych Ukraińców, jak i ich sojuszników. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ostatnio z przywódcą Iranu w związku z przekazywanymi Rosji dronami kamikaze irańskiej produkcji, które Rosja wykorzystuje do mordowania ludności cywilnej. Prezydenta RP ostro zaatakował były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, europoseł PO, powołując się na wypowiedź strony irańskiej.

"Że co?! Gdy irańskie drony niszczą Ukrainę, gdy przez Iran przewala się fala represji, Andrzej Duda dzwoni do rzeźnika z Teheranu, mordercy tysięcy dysydentów, i komplementuje pokojową politykę terrorystycznego reżimu mułłów? Czy Prezydent nam zwariował?" - napisał Sikorski na Twitterze.

Maciej Gdula z Nowej Lewicy stwierdził, że nie podziela agresywnego stylu Radosława Sikorskiego, jednak chciałby go wziąć w obronę. Jak stwierdził, Radosław Sikorski ma sporo racji, bo chodzi mu o to, że "nawet jak się toczą rozmowy dyplomatyczne, to po co o nich mówić od razu? Wiadomo, że dyplomacji nie uprawia się z ludźmi przyjemnymi często, ale trzeba ją robić". Zauważył także, że rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Iranu strona irańska wykorzystała wbrew temu, co - jest nadzieja - mówił faktycznie Andrzej Duda.

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta przyznał w znacznym stopniu rację Maciejowi Gduli, jednak - przypomniał - w sytuacji rozmowy z prezydentem Iranu dochowano wszelkiej koniecznej w dyplomacji dyskrecji i ostrożności. KPRP o rozmowie poinformowała w formie grafiki, podając tylko fakt odbycia się rozmowy, bez zdradzania jej treści.

- Kolejna rzecz jest taka, że ta rozmowa, ze względu na podejrzenie wykorzystywania dronów irańskich w wojnie na Ukrainie, była realizowana na prośbę pana prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. I pan prezydent Andrzej Duda podjął się tej dyskusji, dlatego że (...) zachowanie tzw. kanałów komunikacji dyplomatycznej w różnych sytuacjach, także wojennych, jest niezbędne - mówił Paweł Sałek.

Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że po rozmowie przywódców Polski i Iranu powinna zostać zwołana przez prezydenta Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Jego zdaniem z dyskusji wokół tej sprawy można wnosić, że "strona ukraińska dużo więcej wie o intencjach polskiego rządu niż opozycja".

- Rząd nie odczuwa potrzeby konsultacji w sprawach obronnych z opozycją, ale żąda, żeby od razu powiedzieć, że wszystko będziemy popierali, rząd oczekuje jakichś reakcji od polityków opozycji (...), ale nie informuje o swoich inicjatywach, natomiast więcej o tym wszystkim wie kancelaria prezydenta Zełenskiego - mówił Paweł Kowal.

O sprawach polskiej obronności w kontekście wojny na Ukrainie mówił także Tomasz Rzymkowski z PiS, wiceminister edukacji i nauki, który odnosił się do zakupów nowego uzbrojenia w Polsce oraz wsparcia Ukrainy w jej walce z Rosją.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
52:06 PR24_mp3 2022_10_22-10-06-22_SS.mp3 Goście "Sztuki słuchania" dyskutowali o wojnie na Ukrainie i polskiej dyplomacji w tej sprawie ("Sztuka Słuchania" / PR24)

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Tomasz Rzymkowski (PiS, wiceminister edukacji), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 22.10.2022
Godzina emisji: 10.06

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także