Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził wejście do Chersonia ukraińskich wojsk. Wcześniej rosyjskie dowództwo informowało o tym, że ich jednostki opuściły miasto. Obecność ukraińskich żołnierzy w Chersoniu potwierdzają jego mieszkańcy.
Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych poinformował, że ukraińskie oddziały specjalne są już w mieście. Główne wojska znajdują się na obrzeżach stolicy regionu o tej samej nazwie.
Komentując wyzwolenie Chersonia, Marek Suski podkreślił, że wycofanie się wojsk rosyjskich z miasta to na pewno "ogromny sukces Ukrainy". - To jest wycofywanie się z ważnego punktu zajętego zaraz na początku tej części agresji. (...) Być może jest to punkt zwrotny. Na pewno jest ogromny sukces Ukrainy. Trzymamy za nią kciuki - mówił.
- Opuszczenie Chersonia przez armię rosyjską to jest dobra wiadomość, bo pokazuje, że Rosja nie ma już inicjatywy strategicznej na południu, nie ma co marzyć o zajęciu Odessy. To może oznaczać przełom w tej wojnie - zauważył Maciej Gdula.
Zacieśnienie współpracy
- Kochana Polsko, twoja odzyskana niepodległość ma dziś 104 lata. Moje 104 słowa dla ciebie. Ukraina i Polska razem. Jesteś naszą siostrą. Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi, jesteśmy wolni. Gdy nasza odzyskana niepodległość miała 30 lat, Polska była obok - mówił Wołodymyr Zełenski.
Zapewnił, że Ukraińcy nigdy nie zapomną pomocy, która dostali od Polaków w obliczu rosyjskiej agresji.
Czy dziś postawa proukraińska jest elementem polskiego patriotyzmu?
W ocenie posła Michała Gramatyki to, co stało się pomiędzy Polską a Ukrainą, jest "niesamowitym wydarzaniem". - To, że dzisiaj potrafimy współpracować z Ukrainą, że w Polsce przebywa kilka milionów Ukraińców, którzy asymilują się z naszym społeczeństwem (jednocześnie zachowując swoją odrębność), to jest niesamowite osiągnięcie - ocenił.
Doradca prezydenta RP Paweł Sałek podkreślił, że Polska powinna być "absolutnie liderem na poziomie UE i w relacjach bilateralnych z Ukrainą", jeśli chodzi o późniejszą odbudowę Ukrainy. - Tragedia, która wydarzyła się 24 lutego, spowodowała, że relacje, ze względu na potężny konflikt na wschodzie, wzmocniły się. To dobrze - zaznaczył.
- Budujemy nowe relacje z Ukrainą. Oby to przekształciło się w długoletnią przyjaźń i współpracę. Byłoby to dobre dla całej Unii Europejskiej, nie tylko dla Polski i Ukrainy - przyznał Marek Suski.
Więcej w nagraniu.
51:31 PR24_mp3 2022_11_12-10-07-00.mp3 Politycy o wyzwoleniu Chersonia na Ukrainie ("Sztuka słuchania")
* * *
Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP), Marek Suski (PiS), Michał Gramatyka (Polska 2050)
Data emisji: 12.11.2022
Godzina emisji: 10.07
kmp/pp/kor