more_horiz

"Granicą, której nie przekroczymy, jest polska konstytucja". Porzucek o sporze wokół SN

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 11:35
- Kolegium komisarzy UE dało zielone światło dla nowelizacji ustawy o SN w takiej wersji, jaka została przedstawiona, ale staram się rozumieć też prezydenta. Andrzej Duda dba o to, żeby rola prezydenta, wpisana w kontekście powoływania sędziów w konstytucję była kontynuowana - mówił w PR24 Marcin Porzucek (PiS). W dyskusji wzięli również udział: Jarosław Sachajko (Kkiz’15), Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska), Andrzej Szejna (Lewica).
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została wycofana z procesu legislacyjnego
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została wycofana z procesu legislacyjnegoFoto: shutterstock.com/kolbet

Projekt noweli ustawy o SN wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę ma - według autorów - wypełnić kluczowy kamień milowy ws. KPO. Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje także poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także "z urzędu" sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas "testu" o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Marcin Porzucek zauważył, że w toku obecnych konsultacji z UE, udało się precyzyjnie ustalić oczekiwania Komisji Europejskiej. - Mam nadzieję, że po rozmowach uda się wypracować takie rozwiązania i tryb przyjęcia tej ustawy, by faktycznie mogła ona wejść w życie - zaznaczył i dodał, że w kompromisie z UE "granicą, której nie przekroczymy, jest polska konstytucja".

Czesław Mroczek przypominał, że w kwestii praworządności stanowisko PO jest niezmienne. - Niech PiS wycofa się ze wszystkich zmian, które wprowadziło do polskiego porządku prawnego, a które naruszają praworządność. Istotą siedmioletniego sporu z UE jest to, że rząd próbuje podważyć normalne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, takie w którym orzekają niezależne sądy i niezawiśli sędziowie - stwierdził.

Andrzej Szejna zaznaczył, że lewica poparła projekt europejskiego Funduszu Odbudowy, a jego częścią są fundusze z tytułu KPO dla Polski. - Dla nas było oczywiste, że środki z KPO powinny trafić do Polski, Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, gdy dobra wola Lewicy nie ma aż tak dużego znaczenia. Dziś obóz rządzący porozumiał się co do jednego, chce rządzić do wyborów, ale nie potrafi się porozumieć, jak rozwiązać problem dotyczący funduszy dla Polski tak bardzo potrzebnych w czasie kryzysu - ocenił.

Jarosław Schajko powiedział, że Polska po raz kolejny została oszukana przez Komisję Europejską. - W Warszawie był Ursula von der Leyen, powiedziała, że propozycja prezydenta jest tym, co zostało uzgodnione. Nie wiem, czy projekt, który został teraz uzgodniony z KE będzie tym, który UE zadowoli. Trzeba go przeprocesować, rozwiać wszystkie wątpliwości. Nie jest pewne, czy w sytuacji gdybyśmy przyjęli ten projekt, KE nie powie, że jeszcze coś im nie pasuje. Komisja Europejska próbuje rozgrywać tę kwestię politycznie - mówił poseł.

Posłuchaj
50:43 PR24 2022_12_17-10-09-07.mp3 Spór wokół nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Czytaj także:

W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczący m.in. rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów, na żadnym etapie jego opracowywania nie był uzgadniany z Naczelnym Sądem Administracyjnym - napisał w stanowisku dla prezydenta Andrzeja Dudy prezes NSA Jacek Chlebny.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marcin Porzucek, Jarosław Sachajko, Czesław Mroczek, Andrzej Szejna

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 10.10

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także