more_horiz

"Musimy wypracować kompromis". Marcin Porzucek o sporze wokół KPO

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 12:55
- Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni uda się doprowadzić do konsensusu w tym zakresie, stosując przy tym wszystkie zasady zawarte w polskiej konstytucji, która jest pewną granicą nie do przekroczenia - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek (PiS), który o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dyskutował z Marcinem Kulaskiem (Nowa Lewica), Markiem Sawickim (PSL) i Pawłem Sałkiem (Kancelaria Prezydenta).
Projektu ustawy o Sądzie Najwyższym miał być procedowany w ubiegłym tygodniu, ale został zdjęty z porządku obrad Sejmu w ostatniej chwili, w związku z wątpliwościami prezydenta Andrzeja Dudy co do możliwości podważenia jego prerogatyw.
Projektu ustawy o Sądzie Najwyższym miał być procedowany w ubiegłym tygodniu, ale został zdjęty z porządku obrad Sejmu w ostatniej chwili, w związku z wątpliwościami prezydenta Andrzeja Dudy co do możliwości podważenia jego prerogatyw.Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

W piątek wieczorem zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z politykami Solidarnej Polski. Wielogodzinna, prowadzona na poziomie eksperckim dyskusja o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym osadzona była w kontekście debaty o skutkach ustrojowych, ale również ekonomicznych związanych z zyskami i kosztami KPO oraz polityki klimatyczno-energetycznej UE - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Marcin Porzucek zwracał uwagę, że konieczne jest wypracowanie takiego konsensusu ws. KPO, który będzie zabezpieczał również uprawnienia prezydenta wynikające z art. 179 konstytucji. - Musimy taki kompromis wypracować, mając jednocześnie świadomość tego, że w Brukseli są po drugiej stronie osoby niekoniecznie nam przychylne, co wynika z ich osobistego doświadczenia, ale i tego, co jest niekiedy suflowane przez polityków opozycji polskiej - zaznaczył.

Marcin Kulasek podkreślał gotowość lewicy do współpracy. - Opozycja podchodzi do sprawy KPO spokojnie, przed świętami pokazaliśmy dobrą wolę i gotowość do wspólnej pracy z rządem, żeby przywieźć do Polski europejskie pieniądze. Tak naprawdę pokłócony jest obóz rządzący i tam są negatywne emocje. My jako opozycja pokazaliśmy, że potrafimy współpracować nie tylko z rządem, ale i w ramach opozycji. W gabinecie wicemarszałka Czarzastego wypracowana została treść czterech oprawek, wspólnych dla całej opozycji - przyppominał.

Marek Sawicki ocenił, że spotkanie premiera Morawieckiego z ministrem Ziobro było "dość kuriozalne". - Nie myli się mister Ziobro mówiąc, że to premier Morawiecki poczynił najwięcej koncesji na rzecz UE spośród wszystkich premierów od czasu wejścia Polski do wspólnoty europejskiej. To także kwestia handlu emisjami CO2, ale i wspólnych podatków, uwspólnotowienie długu, zgody na wypłatę pieniędzy w zamian za praworządność. W tej chwili dochodzi do tego federalizacja UE na poziomie prawnym. (…). Jednocześnie nie myli się premier Morawiecki informując publicznie, że mamy do czynienia z totalnym rozkładem wymiaru sprawiedliwości od siedmiu lat reformowanym przez Zbigniewa Ziobro. Problem jest bardzo głęboki - stwierdził poseł PSL.

Paweł Sałek podkreślał, że zdaniem prezydenta Polakom pieniądze z tytułu KPO się należą. - W tym długim procesie dyskusyjnym pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem pan prezydent też brał udział, co odbyło na wyraźną prośbę premiera Morawieckiego (…). Teraz pojawia się propozycja wydyskutowana w Komisji Europejskiej, przedstawiona w polskim Parlamencie. Prezydent o tych propozycjach zmiany kilku ustaw nie był informowany, tak jak nie był informowany o kwestiach szczegółowych, co do "dużych" kamieni liniowych, to uchwała Rady Ministrów z kwietnie 2021 r. i "małych" kamieni milowych (…) co znalazło swoją emanację w postaci aneksu Komisji Europejskiej do polskiego KPO - przypominał gość audycji.

- Co do propozycji, która została przedstawiona kilkanaście dni temu, to prezydent ma tu poważne zastrzeżenia w kwestii jej konstytucyjności, podważania nominacji sędziowskich wobec tych, którzy w ostatnich latach je odebrali, to blisko 3 tys. osób. Dla zachowania ciągłości władzy sądowniczej konieczne jest, aby te osoby mogły normalnie funkcjonować, nie może być tak, że jeden sędzia będzie kwestionował status drugiego sędziego - zauważył Paweł Sałek.

Posłuchaj
51:27 PR24 2022_12_24-10-06-15.mp3 "Sztuka słuchania". Politycy o dyskusji wokół środków z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Czytaj także:

W ubiegłym tygodniu lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i "wskazania drogi wyjścia z nowej sytuacji politycznej, związanej ze złożeniem projektu nowelizacji ustawy o SN". Wcześniej Ziobro poinformował, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marcin Porzucek, Paweł Sałek, Marcin Kulasek, Marek Sawicki 

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także