more_horiz

Brak zgody na przekazanie leopardów Ukrainie. Sachajko: Niemcy grają w orkiestrze Putina

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 12:00
- To, że Niemcy nie chcą przekazać Ukrainie czołgów oraz nie pozwalają na to innym państwom, po raz kolejny pokazuje, że Niemcy grają w orkiestrze Putina - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Gośćmi audycji byli także: wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski, Czesław Mroczek (PO) i Jan Filip Libicki (PSL).
Nie doszło do porozumienia w sprawie przekazania leopardów Ukrainie
Nie doszło do porozumienia w sprawie przekazania leopardów Ukrainie Foto: Shutterstock/Megagwiazda

W amerykańskiej bazie Ramstein, na zachodzie Niemiec, odbyły się w piątek konsultacje około 50 państw, które wspierały i chcą dalej wspierać uzbrojeniem broniącą się przed inwazją Rosji Ukrainę. Podczas spotkania padło wiele deklaracji o dozbrojeniu Kijowa, ale zabrakło tej oczekiwanej przez część państw od Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2 lub zgodzie na to, aby zrobiły to inne państwa.

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że "wszystkie osoby, które życzą sobie, żeby siły zbrojne Ukrainy były jak najsilniejsze i były w stanie pokonać siły Federacji Rosyjskiej, są rozczarowane".

"Lepiej wspierać Ukraińców niż ginąć we własnej obronie"

Jego zdaniem "Europa niestety nadal nie zrozumiała" jednej ważnej kwestii. - Jeśli Ukraina przegrałaby tę wojnę, to Rosjanie tak naprawdę stoją u bram Europy i lepiej wspierać naszych sąsiadów, Ukraińców niż samemu ginąć w obronie własnych domostw. Tej refleksji niestety nie ma. Głęboko nad tym boleję - zaznaczył Tomasz Rzymkowski. 

Czesław Mroczek z kolei zwrócił uwagę, że "z niemieckiej decyzji wynikają dwie negatywne kwestie". - Po pierwsze, Ukraina nie otrzyma bardzo ważnego, z punktu widzenia tej wojny, uzbrojenia. A druga negatywna konsekwencja to przekaz o tym, że państwa wspierające Ukrainę są podzielone, że nie ma tu pełnej zgody. W związku z tym trzeba bardzo krytycznie ocenić niemieckie stanowisko - powiedział polityk.

Jan Filip Libicki podkreślił natomiast, że "trzeba sobie bardzo jasno powiedzieć, że polityka niemiecka wobec Rosji zbankrutowała i Niemcy nie wyciągają z tego wniosków albo wyciągają tylko wnioski ograniczone".

Jarosław Sachajko zaznaczył, że "zachowawcze postępowanie Niemiec jest dla nas wyjątkowo niebezpieczne". - Jeżeli nie chcą przekazać swoich czołgów, a mają ich znacznie więcej niż Polska, to wstrzymywanie dostarczania tych czołgów przez inne państwa, po raz kolejny pokazuje, że Niemcy grają w orkiestrze Putina - stwierdził polityk. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
50:32 PR24 2023_01_21-10-06-19.mp3 Politycy o leopardach dla Ukrainy (Sztuka słuchania) 

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Tomasz Rzymkowski (wiceszef MEiN), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Czesław Mroczek (PO), Jan Filip Libicki (PSL)
Data emisji: 21.01.2023
Godzina emisji: 10.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także