more_horiz

Spór o dotacje MEiN. Porzucek: nie ważne kto je dostaje, ale czy będzie realizował zadania społeczne

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 11:55
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest niesłusznie wskazywany, jako nieprzychylny organizacjom pozarządowym. Tymczasem proszę zobaczyć, ile w ostatnich latach stworzyliśmy programów (…) olbrzymie środki trafiają do różnych organizacji, które oczywiście powinny być z tego rozliczane - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek (PiS),. W audycji udział wzięłi również: Jarosław Sachajko (Kukiz’15), Katarzyna Piekarska, (KO), Marek Sawicki (PSL).
Budynek Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie
Budynek Ministerstwa Edukacji i Nauki w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Przedstawiciele opozycji krytykują realizację konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Zdaniem opozycji część dotacji ma trafiać do organizacji powiązanych z politykami partii rządzącej i służyć do zakupu nieruchomości.

Premier Mateusz Morawiecki pytany o 40 mln zł, które minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek miał przekazać na siedziby organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją, odpowiedział, że "zamierza podziękować ministrowi Czarnkowi za to, że stara się według bardzo jasnych, transparentnych i obowiązujących wszystkich kryteriów wspomagać różne organizacje pozarządowe".

Marcin Porzucek zwracał uwagę, że w dyskusji o śródakch z MEiN ważne jest zachowanie rzetelności. - Jeżeli słyszymy hasła o willach czy apartamentach, to są przekłamania, ważne jest by zwrócić uwagę nie na to, kto dostaje, ale czy będzie realizował zadania społeczne (…). Jeżeli to ma służyć społeczeństwu, osobom niepełnosprawnym, osobom chorym, lokalnej społeczności, to trzeba to pochwalić - stwierdził.

Katarzyna Piekarska krytykowała działania ministerstwa - Uważam, że to, co się stało z tym rozdawnictwem czy wręcz rozrzutnością MEiN to jest wielki skandal. Proszę zwrócić uwagę, że minister Czarnek powołał wcześniej specjalny zespół ekspertów, który miał oceniać wnioski i to jest słuszne, tylko że nie wziął pod uwagę tego, co ci eksperci przygotowali i jak ocenili poszczególne organizacje (…). Te nieruchomości za kilka lat będzie można sprzedać. Tu jest pytanie, czy PiS tak bardzo boi się przegranej, że szykuje sobie "szalupy ratunkowe" w postaci takich fundacji - dodała.

Marek Sawicki zaznaczył, że na ponad 400 organizacji i fundacji, które składało wnioski, dostało środki 44. - Jeśli chodzi o nieruchomości, które są tu podnoszone, to pytanie, czy była to potrzeba wsparcia właścicieli tych nieruchomości, zbycia ich za dobre pieniądze, czy rzeczywiście wsparcia na przyszłość fundatorów, w większości prywatnych, a nie instytucjonalnych (…). Ten rodzaj rozdawnictwa nie powinien mieć miejsca, jeśli tym fundacjom rzeczywiście potrzebne są lokale na prowadzenie działalności, to jest np. wiele pięknych szkół, w których nie ma dzieci, z którym to nieruchomościami społeczności lokalne nie bardzo wiedzą, co zrobić - mówił poseł.

Jarosław Sachajko ocenił, że atak na organizacje pozarządowe jest absurdalny. - To "trzeci sektor" bardzo ważny, ludzie chcą pomagać, działać, bardzo dobrze, że są na to pieniądze. Tu jest największy problem opozycji totalnej, Okazało, się że budżet państwa jest dwukrotnie większy niż za poprzedników, że są pieniądze na to, by wspomagać organizacje pozarządowe różnego rodzaju. Brak pomysłu na Polskę, brak programu opozycji powoduję, że cokolwiek się nie zadzieje, to mamy frontalny atak, ze szkodą dla wszystkich takich organizacj - komentował gość audycji.

Posłuchaj

53:07 PR24 2023_02_04-10-06-48_SZTS.mp3 Politycy o konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Czytaj także:

Parlamentarzystki KO Szumilas i Lubnauer poinformowały, że chcą zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli, by zbadała ten konkretny konkurs. Również posłowie Lewicy Krzysztof Śmiszek i Andrzej Szejna zapowiedzieli wniosek do NIK o kontrolę konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Lewica rozważa również zwrócenie się w najbliższym czasie do prokuratury.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marcin Porzucek, Jarosław Sachajko, Katarzyna Piekarska, Marek Sawicki 

Data emisji: 04.02.2023

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także