more_horiz

Największy wzrost polskiego PKB w I kwartale. "Dowód, że działania rządu były skuteczne"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 12:35
- Mamy kilka czynników i wskaźników pokazujących, że decyzje, które podejmował polski rząd, były skuteczne. (...) My jesteśmy narodem, który jest wyjątkowo pracowity i te wszystkie elementy razem poskutkowały tak, że to PKB jest takie dobre - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Król, komentując informacje na temat wzrostu polskiego PKB w I kwartale. Gośćmi audycji byli także: Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Kanthak (Solidarna Polska), Miłosz Motyka (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kulasek (Nowa Lewica).
Polska w pierwszym kwartale 2023 należała do państw rozwijających się najszybciej na świecie
Polska w pierwszym kwartale 2023 należała do państw rozwijających się najszybciej na świecieFoto: Grand Warszawski/Shutterstock

Według danych OECD Polska zanotowała najszybszy wzrost PKB w I kwartale 2023 roku, w porównaniu do IV kwartału 2022 roku. Polska jest liderem pod względem tempa wzrostu PKB nie tylko w Europie, ale zajmuje pierwsze miejsce na 34 kraje, z których zebrano dane. W państwach OECD tempo wzrostu wyniosło średnio 0,4 proc., a w Unii Europejskiej - 0,2 proc. Na drugim miejscu - za Polską - uplasowała się Portugalia ze wzrostem PKB na poziomie 1,6 proc., a na trzecim - Finlandia - 1,1 proc. wzrostu. W Polskim Radiu 24 komentowali to politycy obozu rządzącego i opozycji.

Jan Kanthak z Solidarnej Polski, wiceminister aktywów państwowych, stwierdził w Polskim Radiu 24, że "sukces ma wielu ojców" - nie tylko politykę rządową, ale także pracowitość Polaków i działalność polskich przedsiębiorców.

- Jesteśmy narodem, który po czasach PRL-u obudził w swoje przedsiębiorczość. Ludzie zobaczyli, że pracowitość i pewne zaangażowanie daje dobre owoce i dzięki temu nasza gospodarka jest konkurencyjna i pięknie się rozwija. Ale są też działania rządu, to, że w czasie pandemii stwierdziliśmy, że nie chcemy ograniczać inflacji, nie dając pieniędzy na utrzymanie miejsc pracy, tylko podjęte zostały poważne, odpowiedzialne decyzje i różnego rodzaju programy i tarcze pomogły, że przeszliśmy suchą nogą przez gigantyczny kryzys, jakim była pandemia, później bardzo trudny czas związany z wojną na Ukrainie, wysokimi cenami energii. Plagi nieszczęść w tej kadencji, a okazuje się, że gospodarka sobie radzi. Jednak można, jest taki rząd, który potrafi - mówił Jan Kanthak.

Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślił, że Polacy mają powód do dumy, bo w znacznym stopniu taki sukces gospodarczy jest zasługą ich pracowitości, pomysłowości i przedsiębiorczości.

- Jesteśmy narodem, który - po Japończykach - jest najbardziej pracowitym narodem na świecie. (...) Oczywiście trzeba tu wspomnieć o kwestii stymulacji pewnych procesów gospodarczych ze strony rządu i pana prezydenta, bo przecież pan prezydent w sferze gospodarczej aktywności, szczególnie dyplomacji ekonomicznej, jest zaangażowany i zawsze pamięta, by w ramach wizyt zagranicznych polski sektor biznesowy, polscy przedsiębiorcy byli reprezentowani w składzie oficjalnej delegacji - zauważył Paweł Sałek. Dodał, że dzięki wzrostowi gospodarczemu Polski maleje emisyjność naszego kraju.

Marcin Kulasek z Nowej Lewicy przypomniał, że inflacja w Polsce spada i dzieje się to szybciej, niż prognozowali ekonomiści. Jednocześnie zauważył, że "inflacja w Polsce jest czwartą w Unii Europejskiej", za Węgrami, Łotwą i Czechami.

Polska mierzy się dziś z dwucyfrową inflacją i realnie spadającymi płacami. Strategia państwa w obliczu kryzysu kosztów życia powinna uwzględniać charakter obecnej inflacji. Dobrze, że inflacja spada, ale przede wszystkim ceny nie spadają i jeszcze dużo brakuje nam do tych najlepszych - ocenił Marcin Kulasek.

Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości wyraził pozytywną opinię o działaniach rządu w czasie pandemii COVID-19, kiedy wprowadzone zostały tarcze antykryzysowe, których celem było utrzymanie możliwie jak najwyższego zatrudnienia i powstrzymanie wzrostu bezrobocia.

- Mamy kilka czynników i wskaźników pokazujących, że decyzje, które podejmował polski rząd, były skuteczne. (...) My jesteśmy narodem, który jest wyjątkowo pracowity i te wszystkie elementy razem poskutkowały tak, że to PKB jest takie dobre - powiedział Piotr Król.

Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę na to, że obok dobrych wyników wzrostu PKB są też wyniki dotyczące stopy inwestycji w Polsce. Te zaś są gorsze.

- Nie spełniły się te obietnice pana premiera Morawieckiego, który mówił, że w 2020 roku poziom inwestycji osiągnie 25 proc. Nawet uwzględniając COVID-19 i inne czynniki, to mamy najniższy poziom inwestycji od ponad 20 lat. Można by go było podnieść, chociażby środkami z Krajowego Planu Odbudowy - dodał Miłosz Motyka.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:48 [PR24]PR24 (mp3) 3 czerwiec 2023 10_10_31_SS.mp3 Politycy o wzroście PKB, spadku inflacji i rozwoju gospodarczym Polski ("Sztuka Słuchania" / PR24)

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Kanthak (Solidarna Polska), Miłosz Motyka (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kulasek (Nowa Lewica)
Data emisji: 03.06.2023
Godzina emisji: 10.10

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także