X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Michał Wszoła: chcemy wydrukować żywy organ w technologii 3D

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 17:09
- Drukowanie bionicznej trzustki w technologii 3D ma na celu stworzenie żywego organu. Przy wykorzystaniu komórek pacjenta i odpowiednich biotuszy chcemy wydrukować w pełni funkcjonalny narząd - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Wszoła, twórca polskiej bionicznej trzustki.
Audio
  • 26.05.19 Nieznani znani. Dr Michał Wszoła - twórca polskiej bionicznej trzustki.
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne)
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne)Foto: kaboompics/pixabay

Michał Wszoła, chirurg transplantolog już wcześniej opracował nową metodę mało inwazyjnego leczenia powikłań cukrzycy przy użyciu endoskopowego przeszczepienia wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka. Jego najnowszym przedsięwzięciem jest bioniczna trzustka, w przyszłości również przeznaczona do leczenia cukrzycy.  Wydrukowana w technice 3D trzustka składa się wyłącznie z wysp trzustkowych i nie ma pełnić funkcji zewnątrzwydzielniczej takiej, jak w prawdziwej trzustce. Zakłada się jednak, że w przyszłości może ona przywrócić wytwarzanie insuliny w organizmie chorego na cukrzycę. Obecnie jest to możliwe wyłącznie poprzez wstrzykiwanie tego hormonu odpowiednim podajnikiem lub pompą insulinową.

- Trzustka jest bardzo skomplikowanym narządem, ponieważ składa się z dwóch niezależnych systemów. Jeden odpowiada za produkcję soku trzustkowego, który pomaga w trawieniu, a drugi przejmuje funkcje wewnątrzwydzielnicze - zauważył dr Michał Wszoła. Lekarz zaznaczył, że wewnątrz trzustki są małe wysepki, które produkują insulinę i glukagon - hormony, które zarządzają odpowiednim poziomem cukru we krwi. - Jeżeli jest zbyt wysoki poziom cukru to produkowana jest insulina, a gdy cukier jest zbyt niski to produkowany jest glukagon - dodał gość PR24.

Realizowany przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki projekt bionicznej trzustki w technologii 3D dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED III. Konsorcjantami w programie są Instytut Nenckiego, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szpital Dzieciątka Jezus i Spółka MediSpace. Założeniem projektu jest stworzenie trzustki "szytej na miarę" z komórek macierzystych pacjenta, co wyeliminuje ryzyko odrzutu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 16.33

Zobacz więcej na temat: medycyna lekarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest bezpieczeństwo lekowe? Chodzi nie tyle o produkcję polskich leków, ale o produkcję leków w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 18:38
Aż 7 na dziesięć kupowanych leków przez Polaków to leki zagraniczne, choć rodzima branża farmaceutyczna jest w dobrej kondyncji, a lekowe bezpieczeństwo Polaków zapewnione. Nic jednak nie jest dane raz na zawsze - ostrzegają eksperci i podkreślają, że branża potrzebuje wsparcia państwa, ale niekoniecznie finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy w Polsce raport o chorych na nerki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 20:00
Blisko 5 milionów Polaków choruje na nerki, a 90 procent o tym nie wie. Rocznie z tego powodu umiera przedwcześnie 80 tys. osób, co skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. Pierwszy polski Raport o Chorych Nerkach dowodzi, że koordynacja systemu opieki nefrologicznej może uratować życie milionów Polaków i pomóc we wcześniejszym wykryciu ich choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, żeby nie chorowały nerki?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 19:10
Blisko 5 milionów Polaków choruje na nerki, a 90 procent o tym nie wie. Rocznie z tego powodu umiera przedwcześnie 80 tys. osób, co skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. Pierwszy polski Raport o Chorych Nerkach dowodzi, że koordynacja systemu opieki nefrologicznej może uratować życie milionom Polaków i pomóc we wcześniejszym wykryciu ich choroby.
rozwiń zwiń