X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Piotr Radziszewski o etosie zawodu lekarza

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 22:30
- Etos to coś, co napędza i daje mi siłę, żeby leczyć. Daje siłę do walki, żeby się nie poddawać i zrozumieć ludzkie cierpienie (...) - powiedział prof. n. med. Piotr Radziszewski, urlog, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Audio
Lekcja anatomii doktora Tulpa obraz namalowany w 1632 przez holenderskiego malarza Rembrandta. Płótno można podziwiać w Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze
"Lekcja anatomii doktora Tulpa" obraz namalowany w 1632 przez holenderskiego malarza Rembrandta. Płótno można podziwiać w Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze Foto: Rembrandt/domena publiczna

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na odhumanizowanie współczesnej medycyny. Weszliśmy w ramy bezdusznych skierowań, numerów statystycznych, podmiotów leczniczych, świadczeniodawców i świadczeniobiorców. Ten język urzędniczy dominuje medycynę, odhumanizowuje ją - powiedział Piotr Radziszewski. - Dawniej lekarz kończył filozofię, studiował inne kierunki, żeby być humanistą. Lekarz, który nie ma żadnych innych zainteresowań oprócz medycyny, nie będzie dobrym lekarzem - dodał.

Piotr Radziszewski mówił w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską o tym, jakie cechy decydują, że ktoś jest dobrym lekarzem.

-  Nie można być lekarzem bez bycia z pacjentem, w pacjencie, ale jednocześnie obok. Trzeba znaleźć w sobie tę siłę, żeby stanąć obok, popatrzeć na chłodno, przeanalizować wszystkie czynniki i podjąć optymalną decyzję - wyliczał prof. Radziszewski, który mówił też o doświadczeniu wiary w medycynie.

- Iskra Boża musi być obecna w naszym zawodzie. Znam wielu lekarzy, którzy przeszli przez różne etapy swego rozwoju duchowego. Od głębokiej wiary w Boga, poprzez absolutną negację Boga, związaną głównie ze swymi porażkami, ale potem zawsze do Boga wracali - opowiadał.

Gość audycji "Nieznani znani 24" mówił ponadto o przeżywaniu choroby, a także o tym, że "biologia człowieka nie jest w 100 porcentach poznana i zrozumiana ".

W audycji ponadto o idei zbudowania Kliniki Chorób Męskich w Warszawie, a także o dystansie, który dzieli polską medycynę od osiągnięć medycyny światowej.

***

Tytuł audycji: Nieznani znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska 

Gość: prof. Piotr Radziszewski

Data emisji: 07.06.2019

Godzina emisji: 21.35

PR24/tb

Zobacz więcej na temat: medycyna służba zdrowia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak