X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata PR24. Sytuacja w polskim szkolnictwie. Będą strajki, czy podwyżki?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 19:30
Jak wygląda sytuacja płacowa w polskiej oświacie? Czy będą strajki nauczycieli? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć eksperci: Magdalena Kaszulanis (Związek Nauczycielstwa Polskiego), dr Rafał Bodarski (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), Olga Zielińska (Solidarność) i prof. Krzysztof Konarzewski (Wszechnica Świętokrzyska).
Audio
  • 26.01.19 Debata PR24. Co dalej z podwyżkami dla nauczycieli
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: LECH GAWUC/REPORTER/EASTNEWS

Oświatowa Solidarność nie będzie uczestniczyła w spotkaniach z szefową resortu edukacji Anną Zalewską - taką decyzję podjął 21 stycznia Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołany przez Radę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Wznowienie negocjacji związkowcy uzależniają od spełnienia najważniejszego postulatu oświatowej "S". Chodzi o podwyższenie płac zasadniczych wszystkich nauczycieli o co najmniej 650 zł brutto od 1 stycznia tego roku oraz o 15 proc. od 1 stycznia 2020 roku.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji o 1000 złotych. Pozwoli to na zrównanie płac pedagogów ze średnimi zarobkami w kraju - powiedziała Magdalena Kaszulanis. Przedstawicielka ZNP informowała, że "dziś pensje nauczycieli zaczynają się od 1750 złotych netto". - Wynagrodzenia nauczycieli są zdecydowanie zbyt niskie - dodała.

Czytaj więcej
szkoła1200.jpg
Czy "Solidarność" oświaty przystąpi do strajku nauczycieli?

Dr Rafał Bodarski przypomniał, że centrale związkowe zaproponowały różne stawki podwyżek. - Bardzo bym chciał, żeby wszyscy zarabiali adekwatnie do swoich kwalifikacji. Bycie nauczycielem stałoby się wtedy atrakcyjne dla przyszłych kandydatów - podkreślił ekspert.

- Problemy z oświatą zafundowaliśmy sobie sami zaniedbując pragmatykę nauczycielską po 1989 roku. Szkoły zostały przekazane samorządom, a państwo wycofało się z ich prowadzenia. Mało się o tym mówi, ale dzięki temu mamy przyzwoite szkoły - ocenił prof. Krzysztof Konarzewski. Gość programu zauważył, że "samorząd prowadzi szkołę, ale nie jest autentycznym pracodawcą dla nauczycieli".

Czytaj więcej
Anna Zalewska 1200 jedynka.jpg
Anna Zalewska: w 2019 roku będą dwie podwyżki dla nauczycieli

Olga Zielińska stwierdziła, że "Solidarność" musi słuchać głosu swoich członków. - Nauczyciele poczuli się gorzej traktowani niż inne grupy zawodowe. Stąd analogiczny nasz postulat podniesienia płac w oświacie, tak jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 złotych od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od 2020 roku - informowała działaczka związkowa. Dodała, że w ocenie "Solidarności" propozycje ZNP są mrzonką. - Nasz postulat jednak jest możliwy do zrealizowania - stwierdziła gość programu.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Debatę Społeczno-Gospodarczą" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

-------------------------------

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Dworczyk o proteście nauczycieli: mam nadzieję, że będzie kompromis

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 07:00
- Mam nadzieję, że będzie kompromis - mówi szef KPRM Michał Dworczyk pytany o protest nauczycieli. Mam nadzieję, że żadne działania nie obrócą się przeciwko uczniom i rodzicom - dodał minister pytany o obawy, że w związku z tym mogą się nie odbyć egzaminy gimnazjalne czy maturalne. Przedstawiciele MEN, ZZ oraz rodziców spotkają się w czwartek u Rzecznika Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: nauczyciele zasługują na kolejne wzrosty wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 18:33
– Nie może być tak, że wynagrodzenie nauczycieli jest mocno zróżnicowane. W skrajnych przypadkach dysproporcje sięgają 2-3 tysięcy złotych – mówiła w radiowej Trójce Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń