X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Guzy: ludziom trudno jest przyswoić sobie realny obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 21:09
- Świat coraz trudniej zrozumieć, bo jest bardzo chaotyczny. Ludzie są stale bombardowani informacjami - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. Gościem audycji była również Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.
Audio
  • Dr Agnieszka Bryc: polityka nie jest biało-czarna, jak przedstawia się to w mediach, ale mamy cały koloryt (Kontrapunkt)
Władimir Putin i Donald Trump
Władimir Putin i Donald Trump Foto: Shutterstock

Goście Polskiego Radia 24 mówili o globalnej sytuacji politycznej i militarnej, a także o wyzwaniach stojących przed Europą. - Świat się zmienia. Trudno go zrozumieć, bo jest bardzo chaotyczny. U niektórych przejawia się nostalgia za światem "zimnej wojny", także w Rosji widać ludzi z sentymentem odnoszących się do czasu Związku Sowieckiego. Ludzie są bombardowani informacjami i trudno poukładać im sobie obraz świata. Polska na tym tle wygląda całkiem dobrze i możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość - zaznaczył Jarosław Guzy.

"Zachód wygląda na pozbawiony optymizmu"

- Są kraje, takie jak Chiny, którego dynamika zmierza w niebezpiecznym kierunku. Kiedyś takim straszakiem był ZSRR, teraz mamy Chińczyków. Pogłębia się to poprzez problemy cywilizacyjne. Nasuwa się pytanie czy jesteśmy "wewnątrz sterowni czy zewnątrz sterowni", a więc czy mamy wolną wolę, czy świat steruje nami - dodał.

mid-epa08088695.jpg
Historyczne porozumienie Chin, Korei Płd. i Japonii. Chcą zakończyć program nuklearny Korei Płn.

- Zamiast gwiazdki możemy zobaczyć chiński pojazd kosmiczny likwidujący śmieci na orbitach. Zachód reaguje, to nie jest tak, że ma osłabiony potencjał. Wygląda on na pozbawiony optymizmu, który charakteryzował zdobywanie księżyca w latach 60. XX w. Zachód może to nadrobić, ale przegrywanie wyścigu z państwami, które są źródłami niebezpieczeństwa ryzyka globalnego, nie jest najlepsze. Powinniśmy być jednak optymistami. Głoś reakcji na pesymizm powinien przeważać w debacie publicznej - uważa.

- Święta Bożego Narodzenia i w ogóle święta chrześcijańskie przypominają nam o fundamentach naszej kultury i cywilizacji. Naszą szansą jest pamiętanie o tym, że wszystko zaczyna się od ładu moralnego. To dobry moment, by przypomnieć, że coś takiego jest w zasięgu ręki. Boże Narodzenie to też był moment, gdy zaprzestawano działań wojennych. To sygnał o tym, jak może wyglądać pamięć o tradycji. Nie trzeba być wyznawcą chrześcijaństwa, aby przyjmować pewne wartości.

"Polska nie stoi w miejscu"

- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że docierają do nas informacje ekstremalne, które pobudzają uwagę, a więc bardzo dobre lub bardzo złe. Powinniśmy pamiętać, że te informacje są biegunowe. Polityka nie jest biało-czarna, jak przedstawia się to w mediach, ale mamy cały koloryt. Nie powinniśmy ulegać szybkim i radykalnym informacjom. Świat się nie zawali i będzie trwał. Procesy globalizacyjne trwają od kilkudziesięciu lat, a my powinniśmy adaptować się do nowych wyzwań i okoliczności. Dziś na politykę mają wpływ także wielkie korporacje i ruchy społeczne. Zmienia nam się materia polityki - zwróciła uwagę dr Agnieszka Bryc.

shutterstock_nord-1200.jpg
Amerykańskie sankcje na Nord Stream 2. Rosja i tak chce dokończyć budowę

- Polska nie stoi w miejscu. Jeśli krytykowaliśmy naszych partnerów na Zachodzie, że nie nadążają za militaryzacją w przestrzeni kosmicznej, ale Zachód wyciąga wnioski i nadrabia stracony czas - mówiła.

- Świat zachodni bardzo się skomplikował. Ten nieracjonalny i emocjonalny świat jest podatny na wolność i komfort. Jeśli w mediach konkurenci świata zachodniego upowszechniają pesymistyczne wiadomości, że Unia Europejska i NATO są w stanie upadku lub, że świat zachodni jest w głębokiej recesji, to ma to powodować, że uwierzą w to sami mieszkańcy Zachodu, co doprowadzi do głębszych kryzysów. Warto jest mieć filtr w przyjmowaniu informacji i nie we wszystko należy wierzyć. Zachód cały czas pozostaje głównym przywódcą, a Chiny jeszcze nie przekroczyły momentu, w którym chcą zastąpić USA w bezpieczeństwie międzynarodowym - podsumowała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: Jarosław Guzydr Agnieszka Bryc (UMK)
Data emisji: 24.12.2019
Godzina emisji: 20.35

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Bryc: działania Rosji w przestrzeni kosmicznej to realne zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 21:12
- USA mają rozmieszczone najwięcej obiektów satelitarnych na orbicie, ale to Chiny i Rosja zrobiły tutaj największy postęp. Prezydent Putin naciska na rosyjskie zdolności kosmiczne i pod tym względem Rosjanie stanowią realne zagrożenie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. Gościem audycji był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Tomański: Chińczycy mogą sądzić, że przychylność Donalda Trumpa można kupić

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 20:46
- Donald Trump dla Chin nie do końca jest kłopotem, bo jego zorientowanie na pieniądze pozwala Chińczykom łatwiej negocjować z USA - mówił w PR24 Rafał Tomański, znawca Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczna próba kontaktu więźniów z Chin. List w kartce z marketu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:44
Sieć Tesco zerwała kontrakt z jednym z chińskich dostawców po tym, jak w zakupionej w markecie kartce świątecznej odkryto list z prośbą o pomoc. Przebywający w Chinach więźniowie skarżyli się w nim na pracę przymusową.
rozwiń zwiń