X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zrusyfikował Białoruś". Aleś Zarembiuk o Aleksandrze Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 21:06
- Aleksandr Łukaszenka doprowadził do tego, że nawet historia Białorusi zaczęła być nauczana w języku rosyjskim. Zrusyfikował kraj - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie). Gościem audycji był również dr Marek Żyła (Akademia Sztuki Wojennej).
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksander ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com / Sasa Dzambic Photography

9 sierpnia na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Widać bardzo duże wzmożenie po stronie białoruskiej opozycji, prezydent Aleksandr Łukaszenka wygłosił nawet orędzie do narodu.

- Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna, tylko bardzo mało się o tym mówi. Ci, którzy protestują, myślą o scenariuszu rozwoju sytuacji i zapominają, że Rosja pozostaje neoimperium, dla którego Białoruś jest bardzo ważnym kąskiem i krajem - stwierdził Aleś Zarembiuk.

epa08580147 (1).jpg
Koniec ery Łukaszenki na Białorusi? Prof. Żurawski vel Grajewski: jest do tego bliżej niż dalej

- Rosja przez wiele lat dotowała białoruską gospodarkę, ale te relacje się zmieniły. Łukaszenka, występując przed Zgromadzeniem Narodowym, powiedział, że Białoruś "ma z Rosją relacje wyłącznie partnerskie" - dodał.

Posłuchaj
23:31 PR24_MPLS 2020_08_04-20-33-45.mp3 Aleś Zarembiuk i dr Marek Żyła o sytuacji politycznej i społecznej na Białorusi (Kontrapunkt/PR24)

Jego zdaniem "Aleksandr Łukaszenka doprowadził do tego, że nawet historia Białorusi zaczęła być nauczana w języku rosyjskim. Zrusyfikował kraj. Trzeba jednak przyznać, że różnym organizacjom pozarządowym zezwolił na produkcję narodowych gadżetów. Liczył na to, że w jego starciu z Władimirem Putinem wesprą go grupy patriotyczne, ale tak się nie stało". 

Relacje wojskowe Białorusi i Rosji

O kwestii bezpieczeństwa wojskowego Białorusi mówił dr Marek Żyła. - Wojskowe relacje białorusko-rosyjskie są bardzo bliskie od czasów rozpadu ZSRR. Rosyjska obrona przeciwlotnicza jest zasadniczym elementem białoruskiej obrony lotniczej w tej części Europy. Można tutaj poruszyć także temat szkolenia białoruskiej kadry wojskowej i personelu wojskowego, który w znakomitej większości kształci się w rosyjskich ośrodkach - stwierdził.

łukaszenka 1200 shut
Czy Białoruś ma dość Łukaszenki? Wybory już za kilka dni

- Białoruś jest bardzo podatnym państwem na oddziaływanie rosyjskie pod kątem hybrydowym, także w kontekście społecznym. Mam tu na myśli większość rosyjskojęzyczną na terytorium Białorusi - podkreślił. 

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 przedstawił również przekrój białoruskiego społeczeństwa. Jak mówił, "zgodnie ze spisem z 2009 r. etnicznych Rosjan na Białorusi mieszka blisko 4 proc., ale większość społeczeństwa deklaruje, że ich językiem jest język rosyjski. Element zrusyfikowania jest znacząco wyższy niż na Ukrainie. Białoruś jest pod tym względem równomierna i jednakowa niemal we wszystkich regionach. Ma skromne tradycje własnej, samodzielnej państwowości, które sprowadzają się wyłącznie do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej". 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Michał Strzałkowski
Gość: dr Marek Żyła (Akademia Sztuki Wojennej), Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 20.33

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawieszenie broni w Donbasie. Ekspert: upadnie, ale ma szanse utrzymać się przez miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 22:18
- Nie wydaje mi się, żeby zawieszenie broni w Donbasie było przełomowe. To nierealne i nie sądzę, żeby ktokolwiek na to liczył. Upadnie jak każde poprzednie, ale ma szansę utrzymać się przez pewien czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiciele ambasady RP w Mińsku odwiedzili miejsca pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 23:42
Wilejka, Kurzeniec i Radoszkowicze na Białorusi to kolejne cmentarze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, które odwiedzili w środę dyplomaci z ambasady RP w Mińsku w ramach objazdu miejsc pamięci z okazji 100. rocznicy tej wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie "wagnerowców" na Białorusi. Rzecznik Kremla: to działania bezpodstawne

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 15:20
Rzecznik Kremla skrytykował władze Białorusi za zatrzymanie 33 rosyjskich najemników. Na spotkaniu z dziennikarzami Dmitrij Pieskow nazwał działania Mińska bezpodstawnymi i wyraził przekonanie, że Rosjanie wkrótce wrócą do domu.
rozwiń zwiń