more_horiz

Prof. Kubiak o ustawie lend-lease: to niezwykle istotny i symboliczny dokument

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 21:45
- Co dla nas istotne, w dokumencie zawarta jest fraza "oraz rządom Europy Wschodniej dotkniętych inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej" - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla UkrainyFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę pozwalającą na szybszy transfer przez Stany Zjednoczone pomocy militarnej dla Ukrainy. Joe Biden powiedział, że nowe prawo pomoże Ukrainie w odparciu brutalnej rosyjskiej agresji. Ustawa pod nazwą Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act wzorowana jest na ustawie, która odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Likwiduje ona ograniczenia prawne w przekazywaniu Ukrainie i krajom Europy pomocy wojskowej.

Nowy poziom dla Ukrainy

Mariusz Cielma powiedział, że dokument ten sprawi, że Ukraina wejdzie na zupełnie nowy poziom swojego wyposażenia. - Założeniem tego dokumentu jest to, żeby dostawy sprzętu i broni na Ukrainę były realizowane bardzo szybko. Istotna jest także kwota jaką Amerykanie wydadzą. Dla Ukrainy jest to początek wzrostu standardu wyposażenia - powiedział.

- Teraz przeszliśmy już od dostaw lekkiego wyposażenia przeciwpancernego i przeciwlotniczego do znacznie poważniejszej broni i sprzętu - dodał.

Prof. Krzysztof Kubiak podkreślił, że dokument będzie niósł za sobą pomoc nie tylko dla Ukrainy, ale także być może i dla nas. - To jest nowy akt legislacyjny, ale wzorowanym na tym z II WŚ. Jego istotnym elementem jest to, że wyposaża administrację i prezydenta w bardzo rozległe prerogatywy w zakresie przekazywania własności rządowi ukraińskiemu - powiedział.

- Co dla nas istotne, w dokumencie zawarta jest fraza "oraz rządom Europy Wschodniej dotkniętych inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej". Jest to niezwykle istotny i symboliczny dokument amerykańskiego prawodawstwa - podkreślił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
26:02 PR24_mp3 2022_05_10-20-32-38.mp3 Prof. Kubiak i Mariusz Cielma o ustawie lend-lease (Kontrapunkt)

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Goście: Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa), prof. Krzysztof Kubiak (UJK w Kielcach)

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem