X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Grzegorz Górny: dzisiaj władza sądownicza uzurpuje sobie prawo do wykonywania władzy ustawodawczej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 08:31
- Wywiedziony od Monteskiusza klasyczny podział władzy zakłada, że jest władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Ale dzisiaj widzimy, że władza sądownicza uzurpuje sobie prawo do wykonywania władzy ustawodawczej – powiedział Grzegorz Górny, publicysta. W audycji "Wojna cywilizacji" rozmowa o procesach, kiedy decyzje sędziów zależały od ich światopoglądu.
Audio
  • 25.05.2019 Grzegorz Górny: dzisiaj władza sądownicza uzurpuje sobie prawo do wykonywania władzy ustawodawczej
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: PR24

Podczas V Trójmiejskiego Marszu Równości, który w ubiegłą sobotę odbył się w Gdańsku, Michał Niepielski i Wojciech Piątkowski wzięli ślub humanistyczny. Ponieważ w naszym kraju taki rodzaj ślubu nie jest prawnie unormowany, przez co tego typu związek wymaga również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, mężczyźni walczą o zgodę na to z Polską w Strasburgu. Nie są bez szans, bo - jak przypomniano w audycji - podobny proces toczył się w przeszłości we Włoszech i po jego pięciu latach trwania państwo to wprowadziło związki partnerskie.

- Myślę, że mamy tu do czynienia z uzurpacją kasty sądowniczej, która w tej chwili prowadzi ofensywę w skali globalnej. Wywiedziony od Monteskiusza klasyczny podział władzy zakłada, że jest władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Ale dzisiaj widzimy, że władza sądownicza uzurpuje sobie prawo do wykonywania władzy ustawodawczej - powiedział Grzegorz Górny.

Jak podkreślił gość audycji, prawo w demokracji powinno być stanowione przez lud. - Bo to lud wybiera swoich reprezentantów w ciałach ustawodawczych, czyli w parlamencie, by ustalali prawo. Tymczasem okazuje się, że jest ktoś, kto stołuje się ponad tym prawem. To są właśnie sędziowie, zwłaszcza ci, którzy są zgromadzeni w sądach najwyższych - zaznaczył Grzegorz Górny.

Jak przypomniał, wiąże się to z rewolucją w myśleniu o prawie. - Chodzi o tzw. teorię żywej konstytucji, która w USA zaczęła sobie zdobywać popularność od lat 60. Mówi ona, że nie trzymamy się litery konstytucji, ale interpretujemy ją zgodnie z duchem czasów. I tu pojawia się pytanie: kto ma to interpretować? Mamy więc tu do czynienia z uzurpacją prawa, a tymi uzurpatorami są sędziowie. Bo kto ma decydować, czy zapisy są zgodne z duchem czasów? Jak zdefiniować prawnie ducha czasów? Tego się nie da zrobić, więc tak naprawdę wszystko zależy od światopoglądu sędziów - powiedział Grzegorz Górny.

Audycję "Wojna cywilizacji" prowadził Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/bb

----------------------------------

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyłączenie z postępowania procesowego. W jaki sposób z niego korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 07:34
– Mam wrażenie, że osoby, które pierwszy raz spotykają się z procesem cywilnym, nie wiedzą jak skorzystać z tej instytucji – powiedziała mec. Daniela Tarasiewicz. W audycji "Jakim Prawem?" wyjaśniliśmy słuchaczom, czym jest wyłączenie z postępowania procesowego sędziego, biegłego, prokuratora lub komornika, jak można tego dokonać i w jakich sytuacjach.
rozwiń zwiń