X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:01
- Biskupi zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie usuwania religii ze szkół. W ciągu jednej doby zebrali ich kilkadziesiąt tysięcy. Władze dostały szału – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Audio
  • 10.03.19 Walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim
Jedną z postaci Kościoła otwarcie sprzeciwiających się komunistycznej władzy był prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński
Jedną z postaci Kościoła otwarcie sprzeciwiających się komunistycznej władzy był prymas Polski kardynał Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Tomasz Abramowicz

Kiedy komunistyczne władze zdecydowały się na jawną już ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła i zasady obsadzania stanowisk, gdzie premier miał ustanawiać biskupów, a wojewoda proboszczów, biskupi polscy wystosowali list, będący odpowiedzią na politykę rządu. Znalazły się w nim słynne słowa: "non possumus" (nie możemy), wyrażające niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy.

Po publicznym ujawnieniu przez prymasa Stefana Wyszyńskiego treści listu, we wrześniu 1953 roku został on aresztowany. Do 1956 roku był internowany w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.

- W 1953 roku zaczęła się fala represji, której finałem jest internowanie prymasa Wyszyńskiego. Wcześniej trwało pozbawianie wolności czy usuwanie z diecezji innych biskupów. Była grupa hierarchów, która wykorzystywała to, co umożliwiały władze. Otóż w 1952 roku uchwalono konstytucję PRL, w której zapisano, że ludzie mają prawo do petycji. Biskupi zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie usuwania religii ze szkół. W ciągu jednej doby zebrali kilkadziesiąt tysięcy podpisów. Władze dostały szału i usunęły biskupów z diecezji, a biskupa Herberta Bednorza zamknęły. W innych diecezjach w oparciu o podobne działania eliminowano biskupów, którzy byli najtwardsi – albo ich usuwano z diecezji albo zamykano. Natomiast reszta episkopatu była coraz bardziej zastraszona – powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Dudek.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Robert Tekieli.

Polskie Radio 24

--------------------

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 8.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 07:00
28 maja 1981 roku zmarł prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, zwany Prymasem Tysiąclecia. Zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka. Zawsze twierdził, że trzeba podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości.
rozwiń zwiń