X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obława Augustowska była dowodem na okupację sowiecką w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 07:31
- Obława Augustowska dla społeczeństwa powinna być widomym znakiem tego, że po zakończeniu II wojny światowej Polska znajdowała się pod okupacją sowiecką. - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, dr Tomasz Łabuszewski.
Audio
  • 21.07.2019 Dr Tomasz Łabuszewski mówi o Obławie Augustowskiej
Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej
Pomnik Ofiar Obławy AugustowskiejFoto: PAP/Artur Reszko

- Akcja rozpoczęła się w końcu maja 1945 r. od obławy na Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie wojska sowieckie otoczyły kościół podczas mszy świętej. Przez szereg tygodni prowadzono konkretne działania, np. blokowano szosę Augustów-Grodno i zaczęto ją fortyfikować. Dyslokowano na ten teren NKWD i ściągnięto poodziały armii białoruskiej - relacjonował tamte wydarzenia dr Łabuszewski.

- 11 lipca 1945 r. zaczęła się masowa akcja przeczesywania Puszczy Augustowskiej. Urząd Bezpieczeństwa pełnił rolę przewodnika dla NKWD. Aresztowania obejmowały również tych, którzy mieli pecha znaleźć się w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu. Łącznie zatrzymano ponad 7000 osób, z których zamordowano ponad 600 osób, a wg niektórych szacunków zabitych mogło być nawet ok. 1500 osób - dodał.

Dr Łabuszewski dodał także, że na temat Obławy Augustowskiej wciąż jest więcej niewiadomych - W Federacji Rosyjskiej lub na Białorusi z pewnością znajdują się dokumenty nt. tej zbrodni, ale żadna ze stron nie chce tych dokumentów udostępnić. Polskie materiały zostały już odkryte i niestety nie dają odpowiedzi na pytanie gdzie są pochowane ofiary - podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 8.35

Zobacz więcej na temat: obława augustowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak