X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historyk o śmierci Augusta Emila Fieldorfa: komuniści powiesili go jak przestępcę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 11:30
- Gdy generał August Emil Fieldorf „Nil” został zamordowany przez komunistów, miał już swoje lata, zbliżał się do sześćdziesiątki. Chciał być cywilem, chciał spróbować normalnie żyć w czasach pogardy, w czasach sowieckich - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Tadeusz Płużański.
Audio
  • Tadeusz Płużański: Gdy gen. August Emil Fieldorf „Nil” został zamordowany przez komunistów, miał już swoje lata, zbliżał się do 60-tki. Chciał być cywilem, chciał spróbować normalnie żyć w czasach pogardy, w czasach sowieckich.(PRL-Historia Prawdziwa)
Gen. Emil Fieldorf Nil - zdjęcie zrobione w więzieniu w 1950 roku
Gen. Emil Fieldorf "Nil" - zdjęcie zrobione w więzieniu w 1950 rokuFoto: Domena publiczna

24 lutego 1953 r. w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na generale Emilu Fieldorfie. Do historii przeszedł jako generał „Nil”, dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji „Nie” walczącej z sowiecką okupacją Polski. Gen. Fieldorf był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego. 

"Został potraktowany jak kryminalista"

Historyk Tadeusz Płużański przybliżał w PR24 tę niezwykle zasłużoną dla Polski postać.

- Gen. August Emil Fieldorf „Nil” to postać wyjątkowa. Odegrał wielką rolę w Polskim Państwie Podziemny. Został zamordowany przez komunistów w sposób wyjątkowy i niespotykany wobec polskich żołnierzy i oficerów, a generałów tym bardziej. Został powieszony, gdy zazwyczaj nasi dzielni chłopcy byli strzelani w tył głowy na podstawie wyroków sądów wojskowych - opowiadał Tadeusz Płużański.

- Był sądzony nie przed sądem wojskowym, lecz przed sądem powszechnym, a wyroki takich sądów był wykonywane przez powieszenie. Został potraktowany jak notoryczny przestępca. Kogo się wiesza? Kryminalistów, bandytów. Komuniści powiesili polskiego generał. To była druga, wykonana w ten sposób, egzekucja przy ul. Rakowickiej w Warszawie, w katowni bezpieki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] >>>Tadeusz Płużański: Emil "Nil" Fieldorf był wybitnym żołnierzem

W audycji "PRL-Historia Prawdziwa" o tym, dlaczego Gen. August Emil Fieldorf „Nil” zginął?

- Był zasłużony w walce o Polskę. On nie walczył z Sowietami i komunistami. Walczył z Niemcami, miał za sobą zsyłkę na Syberię. Gdy generał August Emil Fieldorf „Nil” został zamordowany przez komunistów, miał już swoje lata, zbliżał się do 60-tki. Chciał być cywilem, chciał spróbować normalnie żyć w czasach pogardy, w czasach sowieckich - opowiadał Tadeusz Płużański.

"Miejsce pochówku nieznane"

Wciąż nieznane jest miejsce pochówku zwłok generała. Prowadzone w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach poszukiwania i badania genetyczne odnalezionych szczątków nie przyniosły rezultatu.

Funkcjonariusze reżimu komunistycznego odpowiedzialni za mord sądowy na „Nilu” nie ponieśli kary za tę i inne popełnione zbrodnie, pomimo podejmowanych po 1989 r. prób pociągnięcia ich do odpowiedzialności. W 1992 r. Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczęła śledztwo w sprawie zamordowania generała Fieldorfa. Objęło ono wszystkich zaangażowanych w śledztwo i proces „Nila”, wśród nich między innymi Helenę Wolińską-Brus, wówczas prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Więcej w nagraniu.

Audycja:"PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

GośćTadeusz Płużański

Data emisji: 23.02.2020

Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. August Emil Fieldorf "Nil" - wierny żołnierz Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 06:00
125 lat temu, 20 marca 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf, oficer WP, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Emil Fieldorf "Nil"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 09:00
- W nocy zjawili się ubowcy, przeprowadzili rewizję, siedzieli przez cały tydzień - wspominała Janina Fieldorf, żona gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Stefan Wyszyński został prymasem w kluczowym dla Polski momencie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 23:00
- Fundamentalny jest rok 1948, kiedy Wyszyński zostaje prymasem Polski. Stało się to w kluczowym momencie. Byliśmy tuż po sfałszowaniu przez komunistów wyborów i w praktyce - po likwidacji opozycji. Komuniści przystąpili do walki z Kościołem - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń