more_horiz

"Absolutnie nie można było tego tykać". Rafał Dudkiewicz o dniu 17 września w PRL

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 08:39
- Nałożona była całkowita karencja na tego typu tematy. Absolutnie nie można było tego tykać. Mimo że to były tematy, o których sporo osób wiedziało, to były to tematy prawie nieistniejące - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz, publicysta.
Rafał Dudkiewicz o 17 września w czasach PRL: absolutnie nie można było tego tykać.
Rafał Dudkiewicz o 17 września w czasach PRL: absolutnie nie można było tego tykać.Foto: IPN

17 września 1939 r. na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany jej IV rozbiorem.

"Nie można było tego tykać"

Na antenie Polskiego Radia 24 o pamięci o 17 września w czasach PRL mówił publicysta Rafał Dudkiewicz. Jak powiedział, "jeśli w PRL istniała inwencja, to na pewno odbywała się ona w zakłamywaniu czy przemilczaniu całkowitym tych wydarzeń". - Nałożona była całkowita karencja na tego typu tematy. Absolutnie nie można było tego tykać - ocenił.

- Mimo że to były tematy, o których sporo osób wiedziało, to było doświadczenie wielu rodzin, to były to tematy prawie nieistniejące, które nie mogły zaistnieć - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:58 PR24 2022_09_25-07-34-52.mp3 Rafał Dudkiewicz o 17 września w czasach PRL: absolutnie nie można było tego tykać (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: Rafał Dudkiewicz, publicysta

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 7.34

jb

Zobacz także

Zobacz także