X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Płk Waldemar Nowakowski: byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:15
– Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami – powiedział płk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także jeden z najmłodszych powstańców warszawskich. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona audycji z cyklu "Powroty z Niepamięci".
Audio

Dużą zasługę w tym, jaką drogę wybrał bohater naszej audycji, miał jego ojciec. Mjr Władysław Nowakowski ps. Jeleń był oficerem 30 Pułku Strzelców Kaniowskich, a także kawalerem Orderu Virtuti Militari. Podczas I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 1918 roku pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza.

– Zainspirowany jego życiem zgłosiłem się do walki w Powstaniu Warszawskim. Inne zachowanie było poza moją wyobraźnią. Nie przyszło mi w ogóle do głowy, by tego nie zrobić. Oddelegowano mnie do służby w jednostce sanitariuszy, ale ja chciałem walczyć. Ostatecznie zostałem łącznikiem. Przenosiłem leki między szpitalami – wspominał płk Waldemar Nowakowski.

Po upadku Powstania Warszawskiego rozmówca Polskiego Radia 24 uciekł z cywilnej kolumny jenieckiej i przeszedł do Boernerowa. Do stolicy wrócił 20 stycznia 1945 roku. Postanowił przeciwstawić się władzy komunistycznej, którą uważał za nowego okupanta Polski.

– W ogóle nie istniała dla mnie jakaś Polska Ludowa. Mój kraj okupowany był przez "kacapów". Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami. Tak się stało, że w 1945 roku pojawili się w Warszawie. Ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, Sowieci aresztowali i oskarżali o najbardziej plugawe działania, czyli współpracę z okupantem niemieckim. Trudno sobie wyobrazić gorszy zarzut. Postanowiliśmy się za to wziąć. Jednak młodzieńcza fantazja przesłoniła nam to, że dysproporcja sił była wyraźna – opowiadał płk Waldemar Nowakowski.

"Podobno nie bałem się chodzić nocą, a także to, że mam odstające uszy". W ten sposób płk Waldemar Nowakowski odniósł się do pytania o źródła jego pseudonimu. – Właśnie takie dwie wersje biorę pod uwagę i myślę, że obie się zgadzają – podkreślił.

Z Waldemarem Nowakowskim rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mjr Bogusław Nizieński: ojczyzna i AK to dwie świętości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:23
W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Zygmunt Boczkowski: do UB brali bandytów i złodziei

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 22:00
- W 1944 r. niektórzy myśleli, że uwalniamy się od Niemców i wchodzi wyzwoliciel ze Wschodu. Były jednak osoby, które mówiły "nie cieszcie się" - powiedział w Polskim Radiu 24 Major Zygmunt Boczkowski ps. "Kruk", żołnierz AK i zrzeszenia WIN, powstaniec warszawski.
rozwiń zwiń