more_horiz

Kpt. Maria Mirecka-Loryś: okupacja sowiecka zniszczyła polski naród moralnie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 22:05
– Niemcy nie starali się nas wynarodowić tak, jak Sowieci. To oni byli jeszcze bardziej gorszymi i perfidnymi wrogami – powiedziała kpt. Maria Mirecka-Loryś, gdy wspominała czasy okupacji.
Audio
  • 15.03.19 Kpt. Maria Mirecka-Loryś: Sowieci byli jeszcze gorszymi i perfidnymi wrogami
Działaczka podziemia narodowego, komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Mirecka-Loryś
Działaczka podziemia narodowego, komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Mirecka-LoryśFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Kpt. Maria Mirecka-Loryś była członkinią antyniemieckich i antysowieckich organizacji konspiracyjnych, w tym Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po zakończeniu II wojny światowej przybywała również na emigracji w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Niemal od początku wojny kpt. Mirecka-Loryś zaangażowała się w konspirację antyniemiecką. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet. Następnie kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim podokręgu Armii Krajowej. - W Przemyślu, Przeworsku i Jarosławiu pomagałam zakładać organizacje konspiracyjne – przypomniała.

W walkę z zaborcami zaangażowane było również rodzeństwo rozmówczyni Polskiego Radia 24. Brat Leon był czterokrotnie aresztowany przez komunistyczną bezpiekę. 10 lat przesiedział w więzieniach. Siostra Janina spędziła w nich 2,5 roku. Najtragiczniejsza historia związana jest z drugim bratem kpt. Mireckiej-Loryś, Adamem.

– Był oficerem rezerwy i na początku wojny, w listopadzie 1939 roku, został aresztowany przez Niemców. Umieścili go w transporcie do Oświęcimia, ale udało mu się wyskoczyć z wagonu. Potem jeszcze cztery razy uciekał z niemieckich więzień. Nie zdołał jednak uciec komunistom. W 1952 roku skazali go na karę śmierci – wspominała.

Z kpt. Marią Mirecką-Loryś rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mjr Bogusław Nizieński: Ojczyzna i AK to dwie świętości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:23
W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Andrzej Kostrzewski: wojna dla Polski nie skończyła się po 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 21:44
– Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną traktowałem jako dalszą okupację kraju. Pojawiające się zakłamanie, że było to wyzwolenie jest bezsensowne – powiedział kpt. Andrzej Kostrzewski. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek cyklu audycji "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń