more_horiz

"Towarzystwo Niepokornych" o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 23:00
- To skandal. Moim zdaniem to przemyślana i perfidna gra środowisk, którym nie zależy na Polsce, ani na jej patriotach- powiedział w audycji "Towarzystwo Niepokornych" Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PolskieRadio24.pl

Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Natomiast żyrardowscy radni zmienili ulicę generała Emila Fieldorfa "Nila" na poprzednio obowiązującą ulicę Jedności Robotniczej.

Jacek Pawłowicz poinformował, że to nie jedyne takie wydarzenie akt, gdyż w miejscowości Golonka koło Gąbina zniszczono pomnik żołnierza Ruchu Oporu Armii Krajowej Henryka Jóźwiaka ps. Groźny. - Poległ on w walce z grupą operacyjną UB 1 grudnia 1946 roku. Ten człowiek nie ma do dzisiaj swojego grobu. Jego ciało zostało wrzucone do dołu kloacznego w Gostyninie koło Płocka i tam do dzisiaj spoczywa - opisał Pawłowicz. - To wszystko skandal. Moim zdaniem to przemyślana i perfidna gra środowisk, którym nie zależy na Polsce, ani na jej patriotach - dodał.

- Wyrosło nowe pokolenie i o historii Żołnierzy Wyklętych należy opowiadać co kilka lat na świeżo i nowymi środkami - stwierdził dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Paweł Nowacki wskazał, że niektóre wydarzenia są efektem zaniechać w dziedzinie powszechnej edukacji szkolnej. - Nam się wydawało, że nie ma komunistów w Polsce - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/st

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman

Goście: Jacek Pawłowicz, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisja: 22.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem