"Towarzystwo Niepokornych". Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"

2020-03-10, 07:01

"Towarzystwo Niepokornych".  Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"
Żołnierze Wyklęci. Zdjęcie ilustracyjne . Foto: IPN

- Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi którzy pamiętają, a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów którzy wówczas zastali zamordowani, a poprzez groby których i godne pochówki przywracamy ich społecznościom – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki. W audycji wzięli udział również Arkadiusz Gołębiewski oraz Wojciech Boratyński historyk.

Posłuchaj

09.03.2020 (Polskie Radio 24 / Towarzystwo Niepokornych)
+
Dodaj do playlisty

Wojciech Boratyński przypominał historię walki Wiktora Stryjewskiego. - Stare Gałki to miejscowość na północnym Mazowszu blisko Wyszogrodu w powiecie płockim, jeszcze przed kilkoma laty mało znana. Rozsławił ją bohaterski czyn Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko, który w 1949 r stoczył tu swoją ostatnią bitwę, jako 11 grupa Operacyjna Narodowego Zgromadzenia Wojskowego, w czasie której duża cześć jego oddziału zginęła lub została pojmana - mówił gość audycji.

Powiązany Artykuł

Wyklęci serwis 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Gość zwracał uwagę, że to wysiłek jednego z mieszkańców tej miejscowości sprawił, że historia walk w tym rejonie pozostała żywa. - Dla współczesnej historii przewracania pamięci Żołnierzy Wyklętych kluczowa postacią będzie postać Marcelego Szkopka, który urodził się w miejscowości, w której miała miejsce ostatnia walka patrolu Wiktora Stryjewskiego. Przywracanie pamięci tej postaci rozpoczęło od się zwykłej ciekawości, docierania do rodzin pomordowanych żołnierzy. Udało się te rodziny skupić w obchodach rocznicy śmierci Stryjeńskiego w 2014 r. podczas skromnych obchodów i uroczystości - relacjonował.

- Lokalne tradycje oporu przeciwko komunizmowi poznajemy dzięki pasjom ludzi, którzy zdecydowali się tematem zainteresować i wygrzebywać te historię, to "wydrapywanie z niepamięci". Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi, którzy pamiętają a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów, którzy wówczas zastali zamordowani, a których poprzez groby i godne pochówki przywracamy społecznościom. To niezwykła pasja takich ludzi jak Marceli Szkopek – podkreślał Paweł Nowacki.

Wiktor Stryjewski ps. "Cacko" aresztowany został po walce stoczonej we wsi Gałki 8 lutego 1949. Po trwającym blisko półtora roku niezwykle okrutnym śledztwie skazany został na "trzydziestoośmiokrotnie na karę śmierci z pozbawieniem publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz z przepadkiem całego mienia", wykonany 18 stycznia 1951.

Symboliczny grób Wiktora Stryjewskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Serwis specjalny Polskiego Radia - Żołnierze Wyklęci - Sylwetki

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Wojciech Boratyński

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisja: 22.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej