X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wytyczała drogę zmagań i tęsknot za niepodległą Polską". Prezes IPN o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 10:20
- Konstytucja, która przetrwała od uchwalenia kilkanaście miesięcy, przez dwa wieki wytyczała Polsce, cztery lata później wymazanej z mapy Europy, drogę zmagań i tęsknot za niepodległością - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Audio
  • Prezes IPN o Konstytucji 3 maja (Towarzystwo Niepokornych)
Dr Jarosław Szarek
Dr Jarosław SzarekFoto: PR24

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.


Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
"To był akt niepodległej woli, który miał uczynić nas silnymi". Jan Kasprzyk o Konstytucji 3 maja

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia narodu do wolności. - Jednocześnie dowodziła, że w końcu XVIII wieku Polacy się zmobilizowali i wydali akt o naprawie państwa. Pamięć o Konstytucji 3 maja trwała z Polakami przez dwa wieki. Z tymi Polakami, którzy nie godzili się na utratę państwa, okupację i zniewolenie komunistyczne. Konstytucja, która przetrwała kilkanaście miesięcy od uchwalenia, a cztery lata później Polska zniknęła z mapy Europy, przez dwa wieki wytyczała drogę zmagań i tęsknot za niepodległą Polska - powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.


Posłuchaj
23:01 PR24_mp3 2021_05_03-22-05-55.mp3 Prezes IPN o Konstytucji 3 maja (Towarzystwo Niepokornych)

 


Uznaje się, że masowe protesty społeczne w PRL rozpoczęły się od poznańskiego Czerwca '56. Tymczasem w maju 1946 r. w wielu miastach Polski, mimo zakazu władz, odbyły się wielotysięczne manifestacje i pochody. Najgłośniejszym echem odbiły się obchody rocznicy Konstytucji 3 maja, które miały miejsce w Krakowie, zakończone brutalną interwencją, strzałami i aresztowaniami. - Kilkadziesiąt tysięcy ludzi manifestowało, wznosząc okrzyki na rzecz gen. Władysława Andersa, Polskich Sił Zbrojnych i Polskiego Stronnictwa Ludowego. To już był nielegalny 3 Maja. Ludzie wyszli na ulice, a ich protest został spacyfikowany. Licznie wystąpili studenci i młodzież szkół średnich. Setki osób aresztowano. Milicja i UB wchodziły do akademików. Doszło do wielodniowego strajku młodzieży w akademikach całej Polski. Przywódcy strajków zostali skazani na wieloletnie więzienia - tłumaczył dr Jarosław Szarek. Przypomniał również, że burzliwy przebieg miały rocznice 3 Maja w 1980 i 1982 roku. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Jarosław Szarek (prezes IPN)

Data emisji: 3.03.2021

Godzina: 22.06 

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Majchrowski: nasza tradycja konstytucyjna czyni nas wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 20:02
- Nasza tradycja Konstytucyjna, a za mało zdajemy sobie z tego sprawy, czyni nas wyjątkowymi. Jest tak dlatego, że chociażby dla pewnych rzeczy który dzisiaj są uważane na świecie, my doszliśmy bardzo wcześnie - powiedział Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń