"Rękopis Słowackiego był uważany za jeden z największych skarbów". Tomasz Makowski o liście UNESCO

- Dyrektor muzeum Słowackiego przyniósł tacie rękopis, ponieważ najwidoczniej uwierzył, że być może będzie bezpieczniejszy u moich rodziców - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Duda-Gwiazda. Gościem audycji był także Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

2021-06-08, 13:45

"Rękopis Słowackiego był uważany za jeden z największych skarbów". Tomasz Makowski o liście UNESCO
Juliusz Słowacki. Foto: Polona.pl/domena publiczna

Powiązany Artykuł

Juliusz Słowacki 663 free
Rękopisy Słowackiego - z ziemi francuskiej do Polski

10 czerwca w Belwederze odbędzie się wręczenie certyfikatu światowego dziedzictwa UNESCO rękopisu Balladyny, który uratowali rodzice Joanny Dudy-Gwiazdy. W latach 1939-1943 rękopis leżał w łóżku w Krzemieńcu na Wołyniu. 

- Krzemieniec był znakomitym miejscem do życia. Nie tylko dlatego, że był bardzo piękny, ale też dlatego, że tam było takie ożywione życie i towarzyskie, i kulturalne - wspominała na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Duda-Gwiazda. - Oparciem dla miasta było liceum krzemienieckie - dodała. Jak wspomina, "była to szkoła średnia na bardzo wysokim poziomie, która w dodatku miała znakomite warunki finansowe".

Posłuchaj

Tomasz Makowski: ten rękopis miał naprawdę dużo szczęścia 22:38
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji opowiedziała o tym, w jaki sposób rękopis Balladyny trafił w ręce jej ojca. - Dyrektorem muzeum Słowackiego był pan Kryński. To on przyniósł tacie rękopis, ponieważ najwidoczniej uwierzył, że być może będzie bezpieczniejszy u moich rodziców - powiedziała Joanna Duda-Gwiazda. Jej mama, w obawie przed rewizjami, jakie rozpoczęły się już w tamtym rejonie, "owinęła rękopis w lnianą ściereczkę i schowała między materacami". 

W rozmowie uczestniczył także dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski, który przyznał, że "ten rękopis miał naprawdę dużo szczęścia". - W przeciwieństwie do bardzo wielu innych pamiątek, relikwii polskiej kultury i historii, wielokrotnie miał dużo szczęścia - objaśnił.

REKLAMA

Jak przywołał, "rękopis od 1937 roku był uważany za jeden z największych skarbów". - Jego zaginięcie faktycznie dwa lata później wśród bibliotekarzy było odczuwane jako poważna i nieodwracalna strata - podkreślił.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman

REKLAMA

Goście: Joanna Duda-Gwiazda (opozycjonistka antykomunistyczna), Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 22.06

jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej