more_horiz

"Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa". Ewa Dałkowska o teatrze domowym w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 11:44
- Nikt nie mógł się przyznawać, że cokolwiek widział. Byliśmy instruowani przez fantastycznych prawników, ponieważ nie wiedzieliśmy, co to znaczy wpaść do więzienia. Zagraliśmy 150 razy w różnych mieszkaniach, w różnych gronach i to jest niesamowite, że nikt tego nie zdradził - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Ewa Dałkowska.
Jak zaznaczyła Ewa Dałkowska teatr domowy w jej domu był organizowany jako imieniny
Jak zaznaczyła Ewa Dałkowska "teatr domowy w jej domu był organizowany jako imieniny"Foto: Forum/Simona Supino

Wkrótce po ogłoszeniu stanu wojennego aktorzy teatru, filmu i telewizji ogłosili nieformalny protest wobec rządowych środków przekazu. O wolności kultury w czasie zniewolenia mówiła na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Ewa Dałkowska, która 1 listopada 1982 roku otworzyła teatr domowy w swoim mieszkaniu. 

Jak ironicznie podkreśliła Ewa Dałkowska, "40 osób dyskretnie wjechało windą w 11-piętrowym bloku na Ursynowie". - Weszli potajemnie do naszego mieszkania. Wiedzieli, że mają być subtelni, wobec powyższego siadali ukradkiem w wolnych miejscach. Nikt nie doniósł - wspominała.

"Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa"

Ewa Dałkowska powiedziała, że teatr domowy w jej domu był organizowany jako imieniny. - Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa. Nikt nie mógł się przyznawać, że cokolwiek widział. Byliśmy instruowani przez fantastycznych prawników, ponieważ nie wiedzieliśmy, co to znaczy wpaść do więzienia. Oni nam mówili, że należy twierdzić, że siedziało się na przyjęciu - podkreśliła aktorka. 

- Zagraliśmy 150 razy w różnych mieszkaniach, w różnych gronach i to jest niesamowite, że nikt tego nie zdradził. Ludzie chcieli się spotkać, dlatego że byli niesamowicie rozdzieleni przez stan wojenny. Polacy chcieli się zorganizować w słuszny sposób, trzymając rękę na pulsie. To były nasze najgorsze, jak i najwspanialsze publiczności - mówiła Ewa Dałkowska. 

Posłuchaj
23:36 ewa dałkowskaa.mp3 Ewa Dałkowska o teatrze domowym w stanie wojennym (Towarzystwo Niepokornych/PR24) 

Czytaj również:

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman 

Gość: Ewa Dałkowska (aktorka)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 22.06

nt

Zobacz także

Zobacz także