more_horiz

"Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa". Ewa Dałkowska o teatrze domowym w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 11:44
- Nikt nie mógł się przyznawać, że cokolwiek widział. Byliśmy instruowani przez fantastycznych prawników, ponieważ nie wiedzieliśmy, co to znaczy wpaść do więzienia. Zagraliśmy 150 razy w różnych mieszkaniach, w różnych gronach i to jest niesamowite, że nikt tego nie zdradził - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Ewa Dałkowska.
Jak zaznaczyła Ewa Dałkowska teatr domowy w jej domu był organizowany jako imieniny
Jak zaznaczyła Ewa Dałkowska "teatr domowy w jej domu był organizowany jako imieniny"Foto: Forum/Simona Supino

Wkrótce po ogłoszeniu stanu wojennego aktorzy teatru, filmu i telewizji ogłosili nieformalny protest wobec rządowych środków przekazu. O wolności kultury w czasie zniewolenia mówiła na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Ewa Dałkowska, która 1 listopada 1982 roku otworzyła teatr domowy w swoim mieszkaniu. 

Jak ironicznie podkreśliła Ewa Dałkowska, "40 osób dyskretnie wjechało windą w 11-piętrowym bloku na Ursynowie". - Weszli potajemnie do naszego mieszkania. Wiedzieli, że mają być subtelni, wobec powyższego siadali ukradkiem w wolnych miejscach. Nikt nie doniósł - wspominała.

"Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa"

Ewa Dałkowska powiedziała, że teatr domowy w jej domu był organizowany jako imieniny. - Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa. Nikt nie mógł się przyznawać, że cokolwiek widział. Byliśmy instruowani przez fantastycznych prawników, ponieważ nie wiedzieliśmy, co to znaczy wpaść do więzienia. Oni nam mówili, że należy twierdzić, że siedziało się na przyjęciu - podkreśliła aktorka. 

- Zagraliśmy 150 razy w różnych mieszkaniach, w różnych gronach i to jest niesamowite, że nikt tego nie zdradził. Ludzie chcieli się spotkać, dlatego że byli niesamowicie rozdzieleni przez stan wojenny. Polacy chcieli się zorganizować w słuszny sposób, trzymając rękę na pulsie. To były nasze najgorsze, jak i najwspanialsze publiczności - mówiła Ewa Dałkowska. 

Posłuchaj
23:36 ewa dałkowskaa.mp3 Ewa Dałkowska o teatrze domowym w stanie wojennym (Towarzystwo Niepokornych/PR24) 

Czytaj również:

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman 

Gość: Ewa Dałkowska (aktorka)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 22.06

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem