more_horiz

"Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym". Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 12:15
- Duża część, szczególnie ludzi młodych, lubi historię słuchać ustami świadków, a bez nagrań nie będziemy w stanie przemawiać do młodego pokolenia, stąd waga Festiwalu NNW - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
- Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym - M. Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii
- Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym - M. Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historiiFoto: PAP/ARCH/Adam Warżawa

Gość PR24 mówił o obecności Archiwum Akt Nowy na Festiwalu NNW, ponieważ jego zasób, jak wyjaśnił, łączy się z szeregiem filmów które powstawały i były prezentowane w czasie Festiwalu. - Wiąże się także z gośćmi, uczestnikami Festiwalu, którzy to od lat przekazują materiały archiwalne do Archiwum, które to prowadzi akcję gromadzenia tego niepaństwowego zasobu czyli spuścizny różnych postaci historycznych - przypomniał Mariusz Olczak.

Dodał, że Festiwal NNW stara się pokazywać produkcje filmowe i aktywność ludzi, którzy dokumentowali polską historię i polskich bohaterów mimo wielu trudności. Dyrektor Archiwum Akt Nowych zauważył, iż często nagranie filmowe jest jedynym materiałem źródłowym, w którym dana postać uwieczniła coś ku kolejnym badaniom i przyszłym pokoleniom.

"Młodzi lubią historię słuchać"

- Pamiętajmy, że nie każdy lubi siedzieć w czytelniach i pracowniach naukowych i czytać dokumenty na ekranie komputera. Duża część, szczególnie ludzi młodych, lubi historię słuchać ustami świadków, a bez nagrań nie będziemy w stanie przemawiać do młodego pokolenia, stąd waga Festiwalu NNW - powiedział Mariusz Olczak.

Przypomniał także o przekazaniu 11 grudnia 2021 roku do Archiwum Akt Nowych materiałów stanowiących archiwalny zapis antykomunistycznej działalności Andrzeja Kołodzieja. Ważnym ich fragmentem jest unikatowa, w części nieznana dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych (WZZ), zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne, oraz dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku, bezcenne plakaty z logo Solidarności wydrukowane w parafii św. Brygidy z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.

Czytaj także:

Kolekcję uzupełnia zbiór fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80. Do Archiwum Akt Nowych trafiają też oryginalne matryce drukarskie, z których podziemni drukarze odbijali grafiki i odezwy. Archiwum Andrzeja Kołodzieja zawiera również bogaty zbiór materiałów drugiego obiegu, ulotek, wydawnictw, znaczków i kartek pocztowych m.in. z terenu Trójmiasta, a także oryginalne solidarnościowe plakaty z lat 80.


Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2021_12_27-22-05-48.mp3 - Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym - M. Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii ("Towarzystwo Niepokornych")

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych

Data emisji: 27.12.2021

Godzina: 22:05 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem