more_horiz

Kino w służbie walki z okupantem. Jaszczenko: jako ukraiński reżyser mentalnie jestem na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 10:30
- Polacy bardzo mocno, wspierająco i energetycznie podeszli do tematu wojny na Ukrainie. Ja sam jako reżyser mentalnie jestem wciąż na wojnie - mówił w Polskim Radiu 24 Tymur Jaszczenko, ukraiński reżyser filmowy.
Kino w służbie walki z okupantem. Jaszczenko: jako ukraiński reżyser mentalnie jestem na wojnie
Kino w służbie walki z okupantem. Jaszczenko: jako ukraiński reżyser mentalnie jestem na wojnieFoto: facebook.com/GeneralStaff.ua

Film "U311 Czerkasy" to dramat wojenny w reżyserii Tymura Jaszczenki, który powstał w koprodukcji ukraińsko-polskiej kilka lat temu. Mówi o wydarzeniach z roku 2014. - Film opowiada o pierwszym starciu militarnym z Rosją, o pierwszej walce z okupantem. Dziś mamy już wojnę na pełną skalę i tym żyję - przypomniał gość PR24.

Bohaterowie, Myszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu "Czerkasy" należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez "zielone ludziki", a prezydent Wiktor Janukowycz ucieka z kraju, "Czerkasy" wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom.

"Staram się pomóc jako wolontariusz"

- Załoga "Czerkasów" tak skutecznie stawia opór Rosjanom i to przez trzy tygodnie, że tym samym daje czas Ukrainie do przygotowania się do wojny, czas na to, by i militarnie i psychologicznie przygotować się do niej. To, co się dzieje natomiast obecnie, porusza mnie kapitalnie, mentalnie jestem dziś na wojnie, staram się pomagać jako wolontariusz i pośrednik, zabiera to mój główny czas - powiedział reżyser.

Czytaj także:

Tymur Jaszczenko od 15 lat związany jest z Polską. Studiował w łódzkiej Filmówce, tam też poznał swoją przyszłą żonę, z którą od ośmiu lat mieszka w Warszawie. Jednak cały czas jest także związany z Ukrainą. Reżyser pochodzi z miasta Czerkasy, ale jak sam przyznaje, jest bardzo związany z Kijowem i "niezwykle przeżywa to, co obecnie tam się dzieje".


Posłuchaj
22:49 _PR24_AAC 2022_05_30-22-06-26.mp3 Kino w służbie walki z okupantem. Jaszczenko: jako ukraiński reżyser mentalnie jestem na wojnie ("Towarzystwo Niepokornych")

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman 

Gość: Tymur Jaszczenko (ukraiński reżyser filmowy)

Data emisji: 31.05.2022

Godzina: 22:06

Zobacz także

Zobacz także