more_horiz

Jak opowiadać innym narodom o historii Polski? Prezes IPN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 13:30
- Nie porzucam dziedzictwa, które przynieśli do IPN moi poprzednicy, wręcz przeciwnie, jest ono dla mnie bardzo ważne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes IPN.
Jak opowiadać innym narodom o historii Polski? Mówi w PR24 prezes IPN, dr Karol Nawrocki
Jak opowiadać innym narodom o historii Polski? Mówi w PR24 prezes IPN, dr Karol NawrockiFoto: M. Bujak, CC BY 2.0/muzeum1939.pl

Gość PR24 mówił między innymi o tym, jak opowiadać innym narodom o historii Polski. Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w ponad 50 krajach na całym świecie jest wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Wystawa została przetłumaczona na ponad 20 języków świata i zaprezentowana na 6 kontynentach.

- Jako nowy prezes IPN i reprezentant młodszego pokolenia historyków, czerpię z doświadczenia wszystkich moich poprzedników i jestem przekonany, że to dziedzictwo ważności teczek, dokumentów i działalności archiwum, nadal pozostanie w IPN bardzo ważne. Fenomen żołnierzy podziemia antykomunistycznego będzie dalej jednym z fundamentów naszego działania - powiedział dr Karol Nawrocki.

"Dialog z innymi państwami"

Przypomniał tutaj o relacjach z ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej, czy partnerem węgierskim oraz między innymi z Czechami i Słowakami, które są nadal na dobry poziomie. Podkreślił, że IPN jest w trakcie przygotowywania zarówno busa, który to będzie docierał do miast i miasteczek dbając o to, by nasze dziedzictwo docierało także do społeczności lokalnych, jak i szerszej oferty.

- Oczywiście jako prezes, który poszedł z konkretnym programem i do ciężkiej batalii o to ważne w Polsce stanowisko, zaproponowałem też dialog z tymi państwami, które na płaszczyźnie historycznej do tej pory nie słuchały, albo wobec których byliśmy raczej reakcyjni czyli jeśli jakiś ważny polityk, czy historyk powiedział coś ważnego o Polakach to my wydawaliśmy oświadczenie, ale nastąpiła teraz zmiana jakościowa - przypomniał dr Karol Nawrocki.

Czytaj także:

26 kwietnia, w przeddzień Święta Wolności w Republice Południowej Afryki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył we Freedom Park w Pretorii ekspozycję IPN "Szlaki Nadziei". Ekspozycja składa się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej, oraz lokalnej, która przybliża historię Polaków w danym kraju lub wśród lokalnej społeczności. Wystawa została przetłumaczona na ponad 20 języków świata. W planach jest jej prezentacja na wszystkich kontynentach.


Posłuchaj
23:41 _PR24_AAC 2022_07_04-22-06-07.mp3 Jak opowiadać innym narodom o historii Polski? Mówi w PR24 prezes IPN, dr Karol Nawrocki ("Towarzystwo Niepokornych")

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: dr Karol Nawrocki (prezes IPN)

Data emisji: 04.07.2022

Godzina: 22:06 

Zobacz także

Zobacz także